Natychmiastowy zakaz zbliżania się i kontaktowania – to kolejne narzędzie, które będzie pomagać służbom w ochronie osób dotkniętych przestępstwem przemocy domowej.
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. To nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, czyli wzmocnienie ochrony ofiar przemocy domowej. Zmiany w prawie są kontynuacją przyjętej dwa lata temu tzw. ustawy antyprzemocowej.
– Obowiązujące już przepisy okazały się bardzo skuteczne. Świadczą o tym liczby – do końca lipca br. było to ponad 6 tysięcy nakazów opuszczenia domu przez sprawców przemocy domowej i tylko dwa zażalenia na te decyzje uwzględnione w tym czasie przez sądy. Teraz dodatkowo wzmacniamy ochronę osób doznających tej przemocy, m.in. poprzez kolejne ograniczenie prawa sprawcy przemocy do zbliżania się lub kontaktowania z ofiarą – podkreślił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.
Najważniejsze zmiany
W obowiązujących przepisach znajdą się rozwiązania umożliwiające bardzo szybką izolację sprawców przemocy od ich ofiar.
Policja i Żandarmeria Wojskowa będą mogły wydać wobec sprawców przemocy domowej natychmiastowy:
- zakaz zbliżania się osoby dotkniętej przemocą na odległość ustaloną w metrach;
- zakaz kontaktowania się z osobą dotkniętą przemocą domową, czyli zakaz kontaktowania się z nią zarówno osobiście, jak i na odległość;
- zakaz wstępu i przebywania w miejscu pracy, na terenie szkoły, placówki oświatowo-wychowawczej, opiekuńczej i artystycznej oraz obiektu sportowego, do których uczęszcza osoba dotknięta przemocą domową.
Jak podkreśla Ministerstwo Sprawiedliwości, zakazy te będą mogły zostać orzeczone także przez sąd cywilny, którego kompetencje będą szersze. Sąd wyda zakaz kontaktowania się także w przypadku stosowania stalkingu. Dodatkowo zakaz wstępu i przebywania sprawcy będzie mógł objąć miejsca, w których ofiara przemocy przebywa.
– Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza także ułatwić dostęp do informacji na temat przebiegu postępowania dzieciom oraz osobom niepełnosprawnym. Otrzymają one dodatkowe wyjaśnienia, m.in. o przyjaznym sposobie przesłuchania. Informacje te mogą być przygotowane w sposób opisowy lub graficzny – powiedział wiceminister Marcin Romanowski.
Projekt zmian trafi teraz do Sejmu. Nowe rozwiązania wejdą w życie po sześciu miesiącach od ogłoszenia przepisów w Dzienniku Ustaw.
Sieć pomocy
W Polsce działa ponad 300 ośrodków, w których osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą uzyskać szerokie i bezpłatne wsparcie. Zgłaszający się otrzymają w punktach m.in. pomoc psychologiczną, prawną i materialną dzięki środkom przekazywanym z Funduszu Sprawiedliwości. Od wejścia w życie ustawy antyprzemocowej do połowy maja br. do tych miejsc zgłosiło się ponad 15,3 tys. osób dotkniętych przemocą domową. Ponad 12,1 tys. to kobiety.
Uzyskaj pomoc
Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego.
Radomski Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem znajduje się przy ul. Mireckiego 3/3. Kontakt pod numerem telefonu 530 851 852.
Listę ośrodków znajdziesz tutaj (link).
Więcej informacji o pomocy w regionie radomskim: Radom / Region radomski: Tu otrzymasz pomoc!
Źródło/Foto: Ministerstwo Sprawiedliwości / gov.pl