Dziś dotarła do Polski kolejna partia szczepionek. To 300 tysięcy dawek, które w pierwszej kolejności trafią do personelu medycznego.
27 grudnia proces szczepień przeciw COVID-19 rozpoczął się w większości państw Unii Europejskiej. Jako pierwsza w Polsce została w niedzielę rano zaszczepiona Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka ze szpitala MSWiA w Warszawie. Chwilę później szczepionkę przyjął prof. Waldemar Wierzba, dyrektor placówki.
Pierwsza partia szczepionek, prawie 10 tys. dawek, dotarła do nas drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Rozdysponowano ją do 72 szpitali węzłowych w całym kraju. O tym, które placówki w naszym regionie otrzymały możliwość szczepienia pisaliśmy tutaj.
W tzw. etapie „0” szczepiony jest personel medyczny, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, osoby zatrudnione na uczelniach medycznych, a także studenci kierunków medycznych.
„W przypadku szczepionek Pfizer, które są aktualnie dostępne w Polsce, pełną odporność uzyskuje się po przyjęciu dwóch dawek. Ci, którzy przyjęli właśnie pierwszą, kolejną otrzymają za 21 dni. Szczepienie poprzedzone jest wywiadem lekarskim. Wszyscy, którzy przyjmą szczepionkę przeciw COVID-19, otrzymują zaświadczenie. Każda osoba, która poddała się szczepieniu, przez kwadrans tuż po przyjęciu dawki zostaje pod obserwacją w punkcie szczepień.” – informuje Ministerstwo Zdrowia.
Dokładny proces szczepień, harmonogram ze wskazaniem konkretnych grup osób, które zostaną zaszczepione w kolejnych etapach, znajduje się w przygotowanym przez Rząd Narodowym Programie Szczepień.
W większości szpitali w kraju do dziś personel medyczny i niemedyczny, a także wszystkie osoby określone jako grupa „0” mogą zgłaszać chęć zaszczepienia się.
W radomskim Szpitalu Specjalistycznym do szczepień zgłosiło się ponad 1,3 tysiąca pracowników. Szpital w Zwoleniu odnotował dotąd ok. 200 zgłoszeń. Do szpitala w Kozienicach wpłynęło ponad 200 zgłoszeń od personelu oraz ok. 130 od osób spoza szpitala. W Pionkach natomiast chęć zaszczepienia wyraziło ok.160 osób.
Ze statystyk wynika, że dziś w Polsce było 3 211 przypadków zachorowań, z czego w województwie mazowieckim 409. Z powodu Covid-19 zmarła 1 osoba, natomiast zgonów ze wskazaniem na COVID-19 z chorobami współistniejącymi zaraportowano 29. To najniższy wynik ostatnich miesięcy w Polsce.
Źródła: gov.pl, mz.gov.pl, internet.