Na terenie województwa mazowieckiego wykryto ostatnio 42. przypadek tej groźnej choroby.
Wścieklizna to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób odzwierzęcych. Nie ma na nią skutecznego leku, a jedynym ratunkiem jest natychmiastowe podanie surowicy i seria szczepień. Dlatego każdy przypadek choroby u zwierząt leśnych czy domowych jest skrupulatnie badany i odnotowywany. Na regiony najbardziej zagrożone nakłada się też surowe restrykcje. Ostatnio, niestety, wścieklizna występuje także w regionie radomskim.
Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii potwierdził przypadki wścieklizny w naszym regionie:
- przypadek w miejscowości Kozienice (gm. Kozienice, powiat kozienicki), gatunek: nietoperz, potwierdzono: 21 czerwca,
- przypadek w miejscowości Radom (gm. Radom, powiat radomski), gatunek: lis, potwierdzono: 21 czerwca,
- przypadek w miejscowości Gózd Małęczyn, (gm. Małęczyn, powiat radomski), gatunek: lis, potwierdzono: 9 lipca,
- przypadek w miejscowości Maryno, (gm. Jedlnia Letnisko, powiat radomski), gatunek: kot, potwierdzono: 9 lipca,
- przypadek w miejscowości Kolonia Zalesice, (gm. Wierzbica, powiat radomski), gatunek: lis, potwierdzono: 14 lipca,
- przypadek w miejscowości Janów (gm. Skaryszew, powiat radomski), gatunek: lis, potwierdzono: 4 sierpnia,
- przypadek w miejscowości Policzna (gm. Policzna, powiat zwoleński), gatunek: lis, potwierdzono: 2 sierpnia,
- przypadek w miejscowości Dąbrówka Warszawska (gm. Wierzbica, powiat radomski), gatunek: lis, potwierdzono: 19 sierpnia.
– „Na obszarze naszego województwa wciąż odnotowujemy nowe przypadki wścieklizny u zwierząt. Trwają wakacje, a w tym czasie częściej wybieramy spacery w lasach i parkach, gdzie łatwiej zetknąć się ze zwierzętami wolno żyjącymi, dlatego apeluję do Państwa o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania dzikich zwierząt na swojej drodze. Pamiętajmy o tym, że lisy, jeże, nietoperze i inne mogą być zarażone wścieklizną. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane” – powiedział Wojewoda Mazowiecki.
Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody, wydanym 6 sierpnia, do obszarów zagrożonych i objętych zwalczaniem wścieklizny dołączono powiat zwoleński. Wcześniejsze rozporządzenie, które nadal obowiązuje, dotyczyło powiatów: otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, miasta Radom i miasta stołecznego Warszawy.
Co to oznacza?
Że na obszarze zagrożonym wścieklizną zakazuje się:
- organizowania, targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę;
- organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.
Nakazuje się:
- trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu;
- pozostawienie zwierząt gospodarskich, za wyjątkiem jedwabnika morwowego (Bombyx mori) i pszczoły miodnej (Apis mellifera), w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.
Wszystko to wiąże się także z nakazem oznakowania obszaru zagrożonego przez umieszczenie na jego granicach przy drogach, ścieżkach dla pieszych oraz parkingach, czytelnych i trwałych tablic z wyraźnym napisem: „UWAGA OBSZAR ZAGROŻONY WŚCIEKLIZNĄ ZWIERZĄT”.
Zasady bezpieczeństwa
Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przypomina zalecenia, jak zachować się gdy spotkamy w lesie lub na posesji zwierzę, które może być chore na wściekliznę. Nie należy do niego absolutnie podchodzić, z bezpiecznej odległości należy ocenić jego stan i wezwać odpowiednie służby interwencyjne np. policję, straż miejską lub gminną, albo powiatowego lekarza weterynarii.

Zwierzę dzikie, które dostało się na posesję, wróci samo na wolność, należy zostawić mu otwartą bramę. Jeśli na terenie zagrożonym znaleziony zostanie martwy lis, należy przede wszystkim powiadomić powiatowego lekarza oraz oznakować dla służb miejsce znalezienia martwego zwierzęcia.
Po ugryzieniu przez zwierzę należy przemyć ranę i skontaktować się z lekarzem. Jeśli nie ma potwierdzenia, że było szczepione na wściekliznę, należy się zaszczepić.

Szczepienia lisów
Jak przekazał Paweł Jakubczak, “głównym rezerwuarem wścieklizny są wolnożyjące lisy”. W związku ze stwierdzeniem wścieklizny, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii z siedzibą w Siedlcach przeprowadził akcję szczepienia lisów. W maju szczepionka została zrzucona z samolotu na terenie powiatów: białobrzeskiego, garwolińskiego, kozienickiego, grójeckiego, mińskiego, otwockiego, nowodworskiego, legionowskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, grodziskiego, pułtuskiego, wołomińskiego, wyszkowskiego, warszawskiego zachodniego oraz Warszawy.
W lipcu szczepionka została zrzucona z samolotów na terenie powiatu: Radom, Przysucha, Lipsko, Zwoleń i Szydłowiec. “Planowane jest kolejne szczepienie lisów we wrześniu i listopadzie bieżącego roku” – przekazał mazowiecki wojewódzki lekarz weterynarii.
Szczepmy zwierzęta domowe!
Przypominamy, że szczepienie na wściekliznę jest obowiązkowe dla psów i należy je wykonywać co 12 miesięcy. Za brak aktualnego szczepienia właścicielowi grozi mandat karny w wysokości 500 złotych. Weterynarze wskazują również na konieczność szczepień kotów. O akcji „Zaszczep Pupila – to tylko chwila” pisaliśmy tutaj (link).
Źródło: gov.pl/uw-mazowiecki, wiw.mazowsze.pl