Agresja męża Katarzyny przybrała na sile do tego stopnia, że kobieta zdecydowała się zamieszkać na dłuższy czas w piwnicy bloku. Tylko tam nie dosięgał jej gniew sprawcy przemocy.
Katarzyna mieszkała w bloku wraz z synem i mężem, w jednej z podradomskich miejscowości. Niestety, jej w małżeństwie nie układało się najlepiej. Z biegiem lat mąż coraz częściej spożywał alkohol, a po nim stawał się agresywny. Stosował wobec kobiety przemoc fizyczną i psychiczną – bił ją, wyzywał i upokarzał. Ciągłe nękanie sprawiło, że kobieta zdecydowała się wyprowadzić z ich wspólnego mieszkania do piwnicy.
Sprawca przemocy domowej nie pozwolił żonie także pójść do pracy – zmusił ją do zajmowania się wyłącznie domem i synem. Wszystko po to, aby mieć nad Katarzyną pełną kontrolę.
W końcu mieszkanka naszego regionu przełamała się i sięgnęła po pomoc. Przyszła do jednego z punktów skupionych w Sieci Ośrodków Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, w którym natychmiast otrzymała niezbędne wsparcie.
Kobieta w pierwszej kolejności spotkała się prawnikiem, dzięki któremu jej mężowi została założona sprawa karna o znęcanie się. Działania pomogły w skazaniu męża Katarzyny jako sprawcy przemocy. Dodatkowo został on zmuszony do opuszczenia mieszkania, dzięki czemu Katarzyna może już spokojnie przebywać. Kolejną kwestią, którą zajął się prawnik było przygotowanie wniosku o ustanowienie pełnomocnika z urzędu, który prowadzi teraz sprawę rozwodową kobiety.
Beneficjentka otrzymała także w Ośrodku Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem świadczenia materialne, w tym m. in. dopłaty do czynszu i bieżących rachunków. Katarzyna zaczęła finansowo uniezależniać się od męża – sprawcy przemocy. Co bardzo istotne w tej trudnej dla niej i jej syna sytuacji, została objęta również pomocą psychologa. Dzięki terapii kobieta odzyskuje spokój psychiczny, umiejętność radzenia sobie z problemem oraz otwarcia się na ludzi.
Dzięki kompleksowej pomocy specjalistów z Ośrodka, sytuacja kobiety uległa zasadniczej poprawie. I choć z pewnością upłynie jeszcze wiele czasu, zanim całkowicie odzyska pewność siebie, to już teraz może mówić o swoim ogromnym sukcesie – uwolniła się od sprawcy przemocy i przestała żyć w strachu przed oprawcą, który zniknął z jej życia.
Pomoc pokrzywdzonym
Każda ofiara przemocy, a także innych przestępstw, może liczyć na kompleksowe wsparcie w Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Uzyska tam wsparcie prawne, materialne i pomoc psychologiczną.
Radomski Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Mireckiego 3/3, kontakt pod numerem telefonu 530 851 852.
Pomoc mogą otrzymać ofiary przestępstw, ich najbliżsi, świadkowie, a także pokrzywdzeni w wyniku zbrojnej agresji na Ukrainie. W regionie radomskim funkcjonują ponadto Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Grójcu, Kozienicach, Przysusze, Szydłowcu, Lipsku i Zwoleniu. W celu otrzymania pomocy można kontaktować się z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub poprzez adres e-mail: [email protected]. Infolinia jest dostępna całodobowo, także w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim.
Więcej szczegółowych informacji na temat wsparcia znajduje się m.in. w naszym artykule:
Pełna lista wszystkich miejsc, w których można otrzymać pomoc dostępna jest tutaj (link).
Źródło: radomskie.info
(Dane personalne osoby korzystającej ze wsparcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostały zmienione).