Anna stała na przystanku, gdy podszedł do niej mężczyzna i bez żadnego powodu z całej siły uderzył ją w głowę. Choć do zdarzenia doszło kilka lat temu, skutki działania sprawcy odbijają się na jej życiu i zdrowiu do dziś.
Do Ośrodków Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zgłaszają się osoby, który doznały różnych krzywd, wyrządzonych w wyniku popełnionych przestępstw. Niedawno do Okręgowego Ośrodka w Radomiu zgłosiła się też pani Anna.
Kilka lat temu, gdy 68-latka czekała na autobus na jednym z przystanków, znienacka podszedł do niej nieznany jej mężczyzna i z całej siły uderzył ją w głowę. Napastnik nie miał żadnego racjonalnego powodu, żeby zaatakować seniorkę. Anna niewiele pamięta z tego, co było później, bo ból i szok zakłócił jej funkcjonowanie na wiele godzin. Znalazła się w szpitalu, a – jak się okazało – uderzenie spowodowało poważne, wewnętrzne obrażenia twarzy.
– Pokrzywdzona doznała złamania wyrostka skrzydłowego prawego, kości klinowej oraz złamania kości szczękowej i podniebnej po stronie prawej. Te obrażenia skutkowały poważnym naruszeniem czynności narządów jej ciała na okres powyżej siedmiu dni – mówi nam pracownik Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu.
Po czasie leczenia szpitalnego kobieta trafiła pod opiekę specjalistów. Lekarze zadecydowali również o konieczności rekonstrukcji szczęki. Od momentu dramatu jej życie kręci się wokół specjalistycznych konsultacji, operacji, rehabilitacji i innych spraw, związanych z leczeniem. Ponadto atak spowodował ból i cierpienie, którego doświadcza przez ostatnie lata. Nie może także normalnie funkcjonować, gdyż obrażenia przekładają się m. in. na problemy z jedzeniem czy utrudniają zwykłe obowiązki domowe.
Sprawca pobicia został ujęty przez policję i stanął przed sądem. Po jakimś czasie zapadł wyrok skazujący mężczyznę. Poszkodowana uzyskała też zadośćuczynienie finansowe, ale koszty związane z leczeniem obrażeń znacznie je przewyższyły.
Anna zgłosiła się po pomoc do Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu. Niewielka emerytura nie pozwala powiem na realizowanie programu leczenia zalecanego przez lekarzy, a ponadto – jako ofiara przestępstwa, potrzebowała również pomocy prawnej. W ośrodku uzyskała obydwie formy pomocy – zarówno prawnika, jak i materialną. Teraz seniorka czuje się pewniej i ma nadzieję na poprawę swojej sytuacji życiowej po tragedii, która ją dotknęła.
Pomoc pokrzywdzonym
Każda ofiara przemocy, a także innych przestępstw, może liczyć na kompleksowe wsparcie w Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Uzyska tam m.in. pomoc prawną, materialną i pomoc psychologiczną.
Radomski Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Mireckiego 3/3, kontakt pod numerem telefonu 530 851 852. Pomoc mogą otrzymać ofiary przestępstw, ich najbliżsi, świadkowie, a także pokrzywdzeni w wyniku zbrojnej agresji na Ukrainie.
W regionie radomskim funkcjonują ponadto Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Grójcu, Kozienicach, Przysusze, Szydłowcu, Lipsku i Zwoleniu. W celu otrzymania pomocy można kontaktować się z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub poprzez adres e-mail: [email protected]. Infolinia jest dostępna całodobowo, także w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim.
Więcej szczegółowych informacji na temat wsparcia znajduje się m.in. w artykule poniżej:
Radom / Region radomski: Kompleksowa pomoc w trudnych sytuacjach
Pełna lista wszystkich miejsc, w których można otrzymać pomoc dostępna jest tutaj (link).
(Dane personalne osoby korzystającej ze wsparcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostały zmienione).