Bezpłatne wsparcie prawne, psychologiczne i materialne mogą uzyskać tu osoby, które zostały pokrzywdzone wskutek przestępstwa. W Radomiu i regionie radomskim działa siedem punktów, do których można zgłosić się w każdej chwili.
Najczęściej osoby, które spotkała krzywda ze strony innego człowieka, nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. Trudna sytuacja sprawia, że nie mogą skorzystać z komercyjnych usług prawnych czy psychologicznych. Jednak na terenie całego kraju działają Ośrodki Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, w których można skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej i psychologicznej, a także ze wsparcia materialnego.
Kto może skorzystać z pomocy?
Każda osoba, która została pokrzywdzona przestępstwem sformułowanym w obowiązującej ustawie Kodeks Karny, może przyjść i skorzystać ze świadczeń. Jak informują pracownicy Okręgowego Ośrodka w Radomiu, wśród zgłaszających się najwięcej jest osób, które doznały przemocy w rodzinie (art. 207 KK), niealimentacji (art. 209 KK) czy padły ofiarami oszustów (art. 286 KK) lub zostali pokrzywdzeni uporczywym nękaniem (art. 190 KK).
W minionym roku radomski Ośrodek udzielił pomocy łącznie 828 beneficjentom, z czego 75 osób to ich rodziny lub osoby im najbliższe.
– Pomoc w naszych ośrodkach mogą otrzymać nie tylko osoby bezpośrednio dotknięte przestępstwem, ale także członkowie rodziny, opiekunowie, dzieci czy świadkowie zdarzeń. Często to najbliżsi podejmują opiekę nad osobą, która doznała obrażeń w wypadku czy została skrzywdzona fizycznie przez oprawcę. To właśnie oni zgłaszają się, aby uzyskać wsparcie prawne lub psychologiczne w trudnej i nowej dla nich sytuacji – tłumaczy Aleksandra Malinowska, koordynator Sieci Pomocy Pokrzywdzonym w regionie radomskim.
Jakiego wsparcia można oczekiwać?
To bardzo indywidualna kwestia, bo Sieć udziela pomocy na wielu płaszczyznach i jest ona dopasowana do sytuacji, w jakiej znalazł się pokrzywdzony. Po wstępnej rozmowie z pracownikiem Ośrodka już najczęściej wiadomo, jakiego wsparcia potrzebuje dana osoba. Może ono być wielowymiarowe.
– Różnorodna pomoc oferowana w Ośrodku jest bardzo istotna oraz skuteczna. Będący w trudnych sytuacjach życiowych beneficjenci otrzymują wsparcie, dzięki któremu mogą realnie zmienić swoje życie. Zdecydowana większość zgłaszających się do nas osób to kobiety z dziećmi, wobec których stosowano przemoc fizyczną i psychiczną. Chcą odejść od mężów – sprawców agresji i odmienić swój los. Zdarzają się starsze osoby, które zostały oszukane. W Ośrodku z pomocy skorzystali również pokrzywdzeni zbrodnią wojenną, a dodatkowo u niektórych osób z tego grona w trakcie wywiadu okazało się, że są również pokrzywdzone przemocą domową i potrzebują szerszej pomocy – między innymi prawnej. Dzięki wsparciu zarówno prawników jak i psychologów, a dodatkowo dzięki wsparciu materialnemu mogą oni rozpocząć nowy rozdział w życiu – podkreśla Aleksandra Malinowska.
Często to tu, po uzyskaniu informacji o swoich prawach oraz o formach pomocy, z której mogą skorzystać, pokrzywdzeni podejmują ważne życiowe decyzje: o odejściu od partnera – kata, o wnioskowaniu o alimenty, których nigdy nie otrzymywali, o podaniu do sądu kogoś, kto wyrządził im krzywdę.
Dzięki spotkaniom z psychologiem można odzyskać pewność siebie, To także szansa na usamodzielnienie się, zdobycie nowych, zawodowych umiejętności lub przekwalifikowanie.
W Ośrodku Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem uprawnieni mogą skorzystać z dwudziestu świadczeń, w tym m.in. pomocy prawnej, mediacji, pomocy tłumacza języka obcego czy tłumacza migowego, pomocy psychologa, psychiatry, psychoterapeuty, a także ze wsparcia materialnego, np. pokrycia kosztów świadczeń zdrowotnych, pokrycia kosztów kształcenia dzieci w szkołach, przedszkolach czy w żłobkach, finansowania szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe, pokrycia kosztów czasowego zakwaterowania i okresowych dopłat do zobowiązań czynszowych. Jeśli zachodzi potrzeba, beneficjent może uzyskać pomoc w zakresie dostosowania lokalu lub domu do potrzeb osoby niepełnosprawnej, sfinansowania przejazdów środkami komunikacji publicznej, pokrywania kosztów zakupu żywności, odzieży, obuwia, bielizny, środków czystości i higieny osobistej. Dodatkowo Sieć sfinansuje zorganizowany wyjazd dziecka, roboty budowlane, zakup urządzeń i wyposażenia w postaci np. małego lub dużego agd, zakup wartości niematerialnych i prawnych. Natomiast świadkowie mogą skorzystać jedynie z bezpłatnej pomocy psychologicznej oraz pomocy tłumacza migowego w celu udzielenia pomocy psychologicznej.
Jedną z osób, która skorzystała z pomocy oferowanej przez Ośrodek, jest pani Anna. Kilka lat temu padła ofiarą ataku ze strony swojego męża, cudem przeżyła i do tej pory potrzebuje wsparcia. O świadczenia wnioskowała jej siostra, która – jak podkreśla – nie poradziłaby sobie w wielu kwestiach po wypadku Anny, gdyby nie pomoc prawnika.
Czytaj więcej: Radom/Region radomski: Pomoc po tragedii (link).
Gdzie się zgłosić?
Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu mieści się przy ul. Mireckiego 3/3, tel. 530851852. Jest czynny w poniedziałki i czwartki w godzinach od 13.00 – 20.00, we wtorki, środy i piątki – od 9.00 do 16.00 oraz w soboty od 9.00 do 14.00.
W regionie radomskim funkcjonują także Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem:
- LPP Przysucha, ul. Przemysłowa 5, tel.: 531088875, czynny: wtorki 13.00 – 18.00 i środy 7.00 – 12.00
- LPP Szydłowiec, ul. Rynek Wielki 11, tel.: 531088875, czynny: środy 13.00 – 18.00 i czwartki 8.00 – 13.00
- LPP Kozienice, ul. Lubelska 2, tel.: 531462895, czynny: poniedziałki 13.00 – 18.00 i soboty 8.00 – 13. 00
- LPP Lipsko, ul. Iłżecka 6A, tel. 531462895, czynny: wtorki i czwartki 8.00 – 13.00
- LPP Zwoleń, pl. Kochanowskiego 1, tel.: 531462895, czynny: środy i piątki 8.00 – 13.00
- LPP Grójec, Al. Niepodległości 6, tel.: 535320488, czynny: poniedziałki i czwartki w godz. od 8:00 do 13:00.
W całej Polsce, w Sieci Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, w chwili obecnej działa 305 Punktów, w których można otrzymać wsparcie. Sieć funkcjonuje dzięki finansowaniu ze środków Funduszu Sprawiedliwości. W 2022 roku udzielono ponad 43 tys. godzin bezpłatnego wsparcia prawnego osobom pokrzywdzonym przestępstwem w całej Polsce.
W ramach wsparcia dla osób pokrzywdzonych przestępstwem działa także Całodobowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym: 222 309 900. Można również napisać wiadomość mailową na adres: [email protected].
W każdej chwili można również sprawdzić, gdzie w najbliższej odległości od miejsca zamieszkania znajduje się jeden z Punktów Pomocy: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/ (link).

Więcej historii beneficjentów Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem przeczytasz na naszej stronie, w zakładce UZYSKAJ POMOC: https://radomskie.info/category/uzyskaj-pomoc/ (link).