Monika była ofiarą znęcania się ze strony swojego męża. Do tego kobieta nie mogła liczyć na wsparcie finansowe ze strony swojego partnera.
Monika jest mieszkanką regionu radomskiego. Kobieta doświadczyła w życiu wiele przykrości, której źródłem był jej mąż. Mężczyzna znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją małżonką. Do tego nie dokładał się do utrzymania swojej rodziny. Monika znalazła się w trudnej sytuacji życiowej, w chwili gdy potrzebowała tym bardziej wsparcia, gdyż była w ciąży i miała poważne problemy zdrowotne. Okrutny mąż wyprowadził się z domu, co pogorszyło sytuację materialną kobiety.
Monika została postawiona pod przysłowiową ścianą, bo nie mogła liczyć na żadne wsparcie ze strony najbliższych. W związku z tym zaczęła szukać pomocy z zewnątrz. Kobieta zgłosiła się do Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu. W miejscu tym otrzymała pomoc prawnika, który pomógł zaskarżyć decyzję prokuratora o odmowie wszczęcia dochodzenia w sprawie znęcania się nad Moniką. Aktualnie sprawa jest w toku. Ponadto Monika otrzymała wsparcie w postaci edukacji prawnej. W Ośrodku wskazano jej jak walczyć o swoje prawa i jakie ma uprawnienia. Dodatkowo pokrzywdzonej kobiecie udzielono pomocy w kwestii zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych dzieci przeciwko mężowi.
Monika uzyskała również niezbędne w jej ciężkiej sytuacji wsparcie finansowe. W związku z tym otrzymała szereg świadczeń materialnych jak dopłaty do rachunków, bony żywnościowe oraz dopłaty do obiadów w przedszkolu dla córki. Dzięki temu jej sytuacja materialna uległa znacznej poprawie.
Pomoc pokrzywdzonym
Każda ofiara przemocy, a także każdego innego przestępstwa może liczyć na kompleksowe wsparcie w Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Oprócz wyżej wymienionej pomocy prawnej i wsparcia materialnego można również uzyskać pomoc psychologiczną. Radomski Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Mireckiego 3/3. Kontakt pod numerem telefonu 530 851 852. Pomoc mogą otrzymać ofiary przestępstw, ich najbliżsi, świadkowie, a także pokrzywdzeni w wyniku zbrojnej agresji na Ukrainie.
W regionie radomskim funkcjonują ponadto Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Grójcu, Kozienicach, Przysusze, Szydłowcu, Lipsku i Zwoleniu. W celu otrzymania pomocy można kontaktować się z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub poprzez adres e-mail: [email protected]. Infolinia jest dostępna całodobowo, także w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Więcej szczegółowych informacji na temat wsparcia, jakie mogą otrzymać ofiary oszustw i innych przestępstw dostępnych jest m.in. TUTAJ i TUTAJ.
(Dane personalne osoby korzystającej ze wsparcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostały zmienione).
Źródło: radomskie.info