Na początku listopada w trakcie prac remontowych w kościele garnizonowym św. Stanisława Biskupa w Radomiu odkryto nieznaną wcześniej część budynku. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Radomiu wyjaśnił czemu służyło pomieszczenie.
Odkryte wnętrze nie było znane w inwentaryzacji kościoła. O sprawie informowaliśmy w oddzielnym artykule: https://radomskie.info/radom-katakumby-w-kosciele-sw-stanislawa/. Po kilku tygodniach okazało się, że pomieszczenie posiada wartość historyczną.
„To sklepione łukami ceglanymi pomieszczenie z pochówkami, prawdopodobnie z okresu istnienia w tym miejscu na początku XX wieku cerkwi św. Mikołaja, które zostało zadokumentowane” – poinformowała Marzena Podkowa, zastępca kierownika radomskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Radomiu.
Odkryte pomieszczenie wiąże się z przebudową kościoła w okresie międzywojennym. Sam budynek ma ciekawą historię. Świątynię wzniesiono w 1902 r. jako cerkiew prawosławną. W latach 20. XX w. cerkiew przebudowano na kościół katolicki. Budynek jest częścią szlaku turystycznego „Zabytki Radomia”. Kościół ponownie odzyskał funkcję garnizonowego w 1989 r.
Źródło: diecezja.radom.pl, radioplus.com.pl