Prace remontowe w kościele garnizonowym św. Stanisława Biskupa w Radomiu przyniosły zaskakujące rezultaty. Odkryto zamurowane pomieszczenie, które nigdy nie było zinwentaryzowane. Być może są to dawne katakumby.
Jak informuje proboszcz parafii, podpułkownik ks. Kryspin Rak, fakt odkrycia nowego pomieszczenia zgłoszono do konserwatora zabytków. Póki co prace zostały wstrzymane. Odkrycie znajduje się pod głównymi schodami kościoła. – “Być może będą to katakumby, jednak na chwilę obecną nie można tego jednoznacznie stwierdzić” – mówi Witold Bujakowski, kierownik radomskiej Delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Konserwator zabytków w Radomiu wspomniał także, że w kwestii warunków technicznych odkrytych pomieszczeń, w celu ich dalszego badania muszą się wypowiedzieć specjaliści.
W kontekście dokonanego odkrycia warto krótko przybliżyć ciekawą historię samego kościoła. Budynek ten początkowo pełnił rolę cerkwi. Kościół prawosławny wznoszono na przełomie XIX i XX w, a ostatecznie oddano go do użytku w 1902 r. W trakcie I wojny światowej cerkiew zniszczyły i ograbiły wojska austriacko-węgierskie w lipcu 1915 r. Po zakończeniu wojny budynek przeznaczono na katolicką świątynię garnizonową Wojska Polskiego. Z inicjatywy kapelana Garnizonu Radom – ks. Bronisława Wyganowskiego, cerkiew przebudowano na kościół katolicki. W latach 1925-30 kościół restaurowano. Zdaniem służb konserwatorskich odkryte pomieszczenia mogą mieć związek z przebudową kościoła w okresie międzywojennym. Uroczystej konsekracji kościoła garnizonowego poświęconego czci Patrona Polski św. Stanisława Szczepanowskiego dokonano 5 X 1930 r. Wydarzenie to poprowadził biskup polowy Wojska Polskiego – ks. Stanisław Gall.
Po II wojnie światowej kościół stracił charakter garnizonowego. W tym okresie często na specjalnych nabożeństwach gościli kombatanci. Garnizonową funkcję kościół zaczął pełnić ponownie od 1989 r. Biskup polowy gen. Sławoj Leszek Głódź na nowo erygował parafię w 1993 r.
Źródło: diecezja.radom.pl, misyjne.pl, radioradom.pl