W komunikacji miejskiej w Radomiu zakończyła się pewna historia. Ostatni radomski autobus marki Neoplan, należący do spółki MPK Radom, został wycofany. Marka ta obecna była w Radomiu przez niemal 24 lata!
Neoplany były pierwszymi niskopodłogowymi pojazdami użytkowanymi na sporą skalę w Radomiu. Warto w tym kontekście przedstawić krótko ich historię.
Neoplan testowano na radomskich ulicach w 1996 r. Rok później ogłoszono przetarg na zakup nowych autobusów dla Radomia. Ostatecznie przystąpiło do niego aż sześciu producentów taboru: Jelcz, Neoplan, Volvo, MAN, Scania i Ikarus. Do drugiego etapu postępowania zakwalifikowały się tylko cztery pierwsze firmy. Przetarg wygrał Neoplan. Ustalono, że kontrakt dotyczył będzie dostawy aż 80 autobusów. Część z nich, 35 sztuk, miały być piętnastometrowa, a reszta dwunastometrowa. Koszt tej przełomowej transakcji, rozłożonej na sześć kolejnych lat, oszacowano wtedy na około 95 milionów złotych.
Pierwsze Neoplany dla MPK Radom wyprodukowano w 1997 roku, natomiast ostatnie – w 1999 roku. Łącznie zakupiono 43 takie autobusy. Kontrakt ograniczono, bowiem od roku 2000 kupowano bardziej nowoczesne autobusy marki Solaris Urbino.
Kiedy pierwsze neoplany zaczęły kursować po mieście, to pojawiły się głosy krytyki wśród pasażerów. Wszyscy porównywali je bowiem z ikarusami, więc padały różne “zarzuty”. I tak pojawiały się uwagi, że w nowych pojazdach nie można wychylać głowy przez okno, że jest za mało miejsca do stania, a nawet takie, że z foteli nieznajdujących się na podwyższeniach widać przez okna dużo mniej, niż z wysokiego Ikarusa.
Najdłużej posłużył radomianom Neoplan N4020 z numerem taborowym 815. Wyprodukowano go w roku 1998. Wycofano go z eksploatacji liniowej na początku marca 2021 roku. Co ciekawe, pojazd ten przez cały czas jeździł z niezmienionymi, jeszcze czarnymi tablicami rejestracyjnymi: RAA 507J. Właściciel pojazdu – MPK Radom, poinformował, że niesprawny autobus jest przeznaczony do sprzedaży.
Neoplany służyły radomianom bardzo długo, dlatego z pewnością pozostanie wobec nich sentyment. Technika idzie jednak do przodu, obecnie popularne są autobusy elektryczne, wygodniejsze i bardziej nowoczesne, niż wozy z końca lat 90. Warto przypomnieć, że w połowie bieżącego roku do radomskiego MPK trafi dziewięć kolejnych pojazdów z tym napędem. Jesienią natomiast będzie kursować pięć nowych przegubowych autobusów, zasilanych sprężonym gazem ziemnym.
Źródło: www.mzdik.pl