Oficjalny charakter miało otwarcie lotniska w Radomiu. W odbywającej w czwartkowy poranek uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej i parlamentarzyści. Pierwszy samolot rejsowy do radomskiego portu lotniczego przyleci w czwartek wieczorem.
Uroczystość otwarcia Portu Lotniczego Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 rozpoczęła się w czwartek, 27 kwietnia, o godz. 10.
Podczas tego wydarzenia obecni byli m.in. premier Mateusz Morawiecki, szefowa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Grażyna Ignaczak–Bandych, zastępca szefa Kancelarii Sejmu – Christian Młynarek, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej i pełnomocnik rządu ds. CPK – Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej – Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych – Maciej Małecki, Stanisław Wojtera – prezes Polskich Portów Lotniczych, biskup radomski – Marek Solarczyk oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Radomski Czerwiec ’76. Obecni byli także związani z ziemią radomska – europoseł Adam Bielan oraz parlamentarzyści: Marek Suski, Radosław Fogiel, Andrzej Kosztowniak i Anna Kwiecień.
Uroczystość otwarcia prowadził Krzysztof Ziemiec. Gości powitał prezes PPL – Stanisław Wojtera. Następnie list od prezydenta odczytała Grażyna Ignaczak–Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Minister @GIBandych, szef Kancelarii Prezydenta RP, wzięła udział w uroczystym otwarciu Lotniska Warszawa–Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku.
? „Stworzenie portu lotniczego w Radomiu jest realizacją zasady zrównoważonego rozwoju kraju. Polski nie wolno dzielić… pic.twitter.com/E9kkwfLZND
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) April 27, 2023
Później list od marszałek Sejmu Elżbiety Witek odczytał Christian Młynarek, zastępca szefa Kancelarii Sejmu. Następnie odczytano list w imieniu Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Później głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. Prezes Rady Ministrów przypomniał, że było wielu sceptyków względem budowy radomskiego lotniska. Premier podziękował parlamentarzystom Prawa i Sprawiedliwości, którzy „wierzyli, w to, że ta inwestycja jest możliwa i jest potrzebna”. Mateusz Morawiecki wspomniał też symboliczną inaugurację budowy lotniska, w której sam uczestniczył cztery lata temu.
– „Pamiętam doskonale to wbicie pierwszej łopaty, bo ono było przez wielu obśmiewane. Mało kto wierzył, że ta inwestycja zostanie w ogóle dokończona, ale jeśli już miałaby być dokończona, to po wielu latach, w bardzo skromnym kształcie, nie w tak wspaniałym wymiarze, to co dzisiaj wszyscy mogą tutaj zaobserwować. I to jest jednocześnie dla mnie dowód na to, ze zdejmujemy klątwę z Radomia, którą na to miasto po 1976 r., po czerwcu, rzucili komuniści” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Prezes Rady Ministrów odniósł się także do listu odczytanego w imieniu prezydenta RP i podkreślił, że lotnisko nosi nazwę Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976.
– „Jest to oddanie hołdu Bohaterom Radomskiego Czerwca, którzy utorowali drogę do wolnych związków zawodowych, a te z kolei do Solidarności. Ja również przy tej okazji chylę czoła przed naszymi bohaterami historii lat 70.i lat 80.” – dodał Mateusz Morawiecki
Premier dodał, że radomski port lotniczy ma wielki sens infrastrukturalny, gospodarczy i logistyczny. Prezes Rady Ministrów przypomniał w tym kontekście m.in., że port Warszawa-Okęcie jest przeładowany. Lotnisko w Radomiu ma więc odciążyć warszawskie lądowisko, a także w przyszłości Centralny Port Komunikacyjny. Premier przypomniał, ze podobne porty jak w Radomiu z powodzeniem funkcjonują zagranicą – w Niemczech i Holandii.
Obecni na miejscu goście dzieli się swoimi wrażeniami z pobytu na lotnisku także w mediach społecznościowych.
Na lotnisko w Radomiu pierwszy lot rejsowy ma przylecieć w czwartek o godz. 22 z Paryża. Dzień później wyleci stąd pierwszy samolot pasażerski do Rzymu. Warto jednak zauważyć, ze pierwszy samolot w Radomiu wylądował już w czwartek przed południem. Na pokładzie obecna była jedynie załoga maszyny.
Znana jest już także siatka połączeń z portu na Sadkowie. O tym, dokąd polecimy z Radomia, pisaliśmy dla Państwa tutaj:
Radomski port lotniczy ma być skomunikowany z Warszawą m.in. dzięki specjalnym tzw. shuttle busom. Do 15 maja będzie można nimi podróżować za darmo.
Jak informuje turystyka.rp.pl, także do 15 maja, zgodnie z zapowiedzią właściciela lotniska PPL, będzie można bezpłatnie parkować przy porcie.
Jak podkreślają Polskie Porty Lotnicze, radomski port lotniczy jest najnowszym i najnowocześniejszym lotniskiem w Polsce. Terminal lotniska ma powierzchnię ponad 30 tys. metrów kwadratowych wraz z parkingiem i całą niezbędną infrastrukturą. Obszar ten można przyrównać do czterech pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Szybką obsługę gwarantuje aż 31 stanowisk odprawy, 9 bramek wylotowych, 6 stanowisk kontroli paszportowej, 3 linie kontroli bezpieczeństwa oraz 2 karuzele odbioru bagażu. Port jest przygotowany do obsłużenia nawet trzech milionów pasażerów rocznie.