Jest wiele instytucji, które pomogą uwolnić się od przemocy w rodzinie. Poniżej znajdziesz listę z informacjami, jakiej pomocy możesz oczekiwać. Nie wahaj się – skorzystaj z niej już teraz.
Osoby doznające przemocy zazwyczaj mają problem z przyznaniem się do tego innym, szukaniem pomocy czy zgłoszeniem takich zdarzeń odpowiednim organom. O tym, że to nie kobieta lub mężczyzna doznający krzywdy w rodzinie są za nią odpowiedzialni, mówią organizacje, władze i psycholodzy.
– Przede wszystkim powinnaś wezwać policję i domagać się założenia „Niebieskiej karty”. Koniecznie musisz zrobić to formalnie, bo inaczej ciężko będzie pociągnąć sprawcę do odpowiedzialności karnej. Jednocześnie możesz prosić policjantów o odizolowanie sprawcy. Pamiętaj, że prawo działa na twoją korzyść. Od niedawna policja może wydać natychmiastową decyzję o zabraniu sprawcy przemocy z miejsca zamieszkania i wydać zakaz zbliżania się do ciebie, rodziny i dzieci – mówiła nam Jadwiga Wędzina, psycholog z Okręgowego Ośrodka Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Radomiu.
Poszukujesz wsparcia? Nie wiesz, od czego zacząć? Przeczytaj TUTAJ całą rozmowę z psychologiem o tym, że „To nie Ty jesteś odpowiedzialna za przemoc, jaka jest wobec Ciebie stosowana”.
Jesteś ofiarą przemocy domowej? Zobacz, jakie instytucje udzielą Ci pomocy!
POLICJA
- Co zrobić?
- Wezwać policję w trakcie awantury, domagać się wtedy założenia tzw. „Niebieskiej Karty”.
- Złożyć zawiadomienie na policji o stosowaniu przemocy przez członka rodziny.
PROKURATURA
- Co zrobić?
- Zawiadomić prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Prokuratura ma obowiązek podjąć działania w kierunku wyjaśnienia, czy przestępstwo zostało popełnione.
OŚRODKI POMOCY SPOŁECZNEJ
- Udzielają poradnictwa psychologicznego i prawnego lub wskazują miejsca, gdzie z takiej pomocy można skorzystać.
- Zwracają się do policji o podjęcie działań wobec sprawcy.
GMINNE KOMISJE ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
- Gdy przemocy towarzyszy nadużywanie alkoholu, wzywają sprawcę na rozmowę ostrzegawczą, ewentualnie kierują na diagnozę uzależnienia i na leczenie.
- W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa mają obowiązek zawiadomić prokuraturę.
ZESPÓŁ INTERDYSCYPLINARNY DO SPRAW PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE
Prowadzi działania w ramach procedury tzw. Niebieskiej Karty, czyli:
- układa i realizuje plany pomocy dla rodziny,
- monitoruje sytuacje w rodzinie,
- zawiadamia policję i prokuraturę w sytuacji podejrzenia popełnienia przestępstwa.
OGÓLNOPOLSKIE POGOTOWIE DLA OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE „NIEBIESKA LINIA”
- Udziela informacji i wsparcia: Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie 800 120 002, czynny całą dobę.
OŚRODEK POMOCY DLA OSÓB POKRZYWDZONYCH PRZESTĘPSTWEM – ośrodki okręgowe i punkty lokalne.
- Oferuje pomoc prawną, psychologiczną i materialną dla osób doświadczających przemocy i osób pokrzywdzonych przestępstwem.
SZUKASZ POMOCY? UZYSKAJ WSPARCIE Z FUNDUSZU SPRAWIEDLIWOŚCI
- Każda osoba będącą ofiarą przemocy i przestępstwa, a także jej najbliżsi i świadkowie, mogą uzyskać wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości.
- W całej Polsce działa 365 punktów, które gwarantują bezpłatną pomoc m.in. prawną, psychologiczną, medyczną, materialną. Pomoc najszybciej otrzymamy poprzez kontakt z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub adres e-mail: [email protected].
- Można również telefonować do wybranego przez siebie ośrodka. Najbliższy punkt pomocy znajdziesz tutaj: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/.
Redakcja Radomskie.Info