Zwoleńscy policjanci zatrzymali mieszkańca powiatu zwoleńskiego. Pijany mężczyzna wielokrotnie obrażał swoich najbliższych, a także groził pozbawieniem ich życia.
W poniedziałek, 27 listopada, zwoleńscy policjanci zatrzymali 50-letniego mężczyznę. Mieszkaniec powiatu zwoleńskiego agresywnie zachowywał się wobec własnej rodziny. 50-latek podejrzany jest o znęcanie się nad żoną i kierowanie wobec niej oraz syna gróźb karalnych. Jakby tego mało, agresor miał również zniszczyć mienie na jednej ze znajdujących się w powiecie zwoleńskim posesji. Z relacji miejscowych funkcjonariuszy wynika, iż dręczył rodzinę pod wpływem alkoholu.
– Mężczyzna znajdując się w stanie nietrzeźwości wszczynał awantury domowe podczas, których wyzywał członków rodziny słowami wulgarnymi, a także groził pozbawieniem życia. Podejrzany o znęcanie się nad rodziną został odizolowany. Na wniosek śledczych, prokurator zastosował wobec mężczyzny policyjny dozór, zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi oraz nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu mieszkalnego – przekazała mł. asp. Katarzyna Słyk ze zwoleńskiej policji.
50-latek przed sądem odpowie za kilka przestępstw. Znęcanie się nad osobą najbliższą zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności, taka sama sankcja obowiązuje za zniszczenie mienia. Z kolei za kierowanie gróźb karalnych można trafić do więzienia na maksymalnie 2 lata.
Warto przypomnieć, że osoby pokrzywdzone w wyniku przemocy w ostatnich latach zyskały większą ochronę. Stało się tak dzięki przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawie antyprzemocowej (więcej TUTAJ). Kolejne przepisy (ustawa antyprzemocowa 2.0) przedstawione przez ten sam resort weszły w tym roku w życie, co sprawiło, że ofiary przemocy otrzymały dodatkowe mechanizmy i narzędzia wsparcia oraz odizolowania od oprawców. O tym, że nowe regulacje prawne sprawdzają się w praktyce świadczą statystyki (szczegółowe informacje na ten temat dostępne są TUTAJ).
Policja apeluje, aby nie pozostawać obojętnym na zjawisko przemocy domowej. Ważne jest także, aby sami pokrzywdzeni w wyniku takich agresywnych zachowań podjęli działania, aby odmienić swój los. Jak przypominają mundurowi pomocą służy wiele instytucji.
Jeśli jesteś ofiarą oszustwa lub innego przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego. Radomski Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem znajduje się przy ul. Mireckiego 3/3. Więcej informacji na temat pomocy dostępnych jest TUTAJ