Powiat szydłowiecki opublikował kalendarz popularyzujący dorobek Józefa Szermentowskiego (1833-1876).
O Szermentowskim, który upodobał sobie na pewnym etapie twórczości szydłowieckie krajobrazy, rozmawiamy z historykiem sztuki, dr Sylwią Trelińską-Kruczek.
– To czołowy przedstawiciel szkoły realistycznej w malarstwie polskim. Z pędzlem, paleta i sztalugami obcował od dzieciństwa spędzonego na Kielecczyźnie. Ukończył studia w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie – pracownia Wojciech Gersona. Uprawiał zwłaszcza malarstwo widokowe, toteż często podróżował poszukując krajobrazów wartych uwiecznienia. Znalazł takowe również w okolicach Szydłowca. W 1860 roku wyjechał do Francji, pozostając apologetą polskości pejzażowej. Istotny element w jego twórczości odegrała Powstanie Styczniowe, w którym uczestniczył jego brat, Kazimierz – wyjaśnia historyk sztuki, dr Sylwia Trelińska-Kruczek.
Szydłowiecki kalendarz wypełniają reprodukcje najsławniejszych prac artysty: „Dunajec w Pieninach”, „Droga do wsi”, „Kościółek wiejski w Krakowskiem”, „Dziedziniec zamku w Szydłowcu”, „Widok Sandomierza od strony Wisły”, „Widok rynku w Szydłowcu, „Odpoczynek oracza”, „W parku”, „Bydło na pastwisku”, „Gwiazda zaranna”, „Stracone gniazda”, „Widok Kępy Puławskiej”, znajdujące się w krajowych zbiorach muzealnych.
W latach ubiegłych powiat szydłowiecki wydał kalendarze ukazujące spuściznę malarską innych twórców związanych w tym regionem: Władysława Aleksandra Maleckiego (1836-1900) oraz Józefa Brandta (1841-1915).
Kalendarz w całej okazałości można zobaczyć na stronie Starostwa Powiatowego w Szydłowcu (tutaj – link).
(TO-RT)