Starosta Radomski Waldemar Trelka wystąpił z inicjatywą stworzenia Klastra Energii Powiatu Radomskiego. Koncepcja ta ma umożliwić stworzenie lokalnej społeczności energetycznej i wykorzystanie potencjału Odnawialnych Źródeł Energii na terenie powiatu radomskiego. To pierwszy tego rodzaju projekt w regionie radomskim.
Klastry energii to pomysł pionierski nie tylko w skali Polski, ale także i Europy. Jego zadaniem jest pobudzenie lokalnych społeczności do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych na własne potrzeby.
W środę, 24 sierpnia starosta radomski Waldemar Trelka oraz wójtowie podradomskich gmin: Jedlińska, Gozdu, Wolanowa i Zakrzewa, czyli odpowiednio: Kamil Dziewierz, Paweł Dziewit, Ewa Markowska – Bzducha oraz Leszek Margas podpisali list intencyjny w sprawie powołania Klastra Energii Powiatu Radomskiego.
Pierwszy w regionie klaster energii ma zapewnić rozwój energetyki rozproszonej, podnieść poziom lokalnego bezpieczeństwa energetycznego oraz łączyć i wykorzystywać miejscowe zasoby i potencjał energetyki krajowej.
Plan produkcji energii w powiecie radomskim
Powiat Radomski jest właścicielem 10 hektarów gruntów w miejscowości Chwałowice w gminie Iłża, które można podzielić na mniejsze działki i przeznaczyć pod budowę infrastruktury farmy fotowoltaicznej. Atutami tej lokalizacji jest niższa klasa ziemi, która pozwala na lokalizację takiej inwestycji, doskonałe usytuowanie gruntów, gdyż jest to teren z nachyleniem w stronę południową oraz duży obszar, który pozwoli na stworzenie znacznych mocy wytwórczych (zwykle jest to ok. 1-1,3 MW z 1 ha).
– „Dziś inicjujemy działania, których celem jest poprawa lokalnego bezpieczeństwa energetycznego. Powiat Radomski będzie współpracował przy tworzeniu Klastra Energi Powiatu Radomskiego z czterema gminami: Gózd, Jedlińsk, Wolanów i Zakrzew, a także Krajową Izbą Klastrów Energii i Odnawialnych Źródeł Energii (KIKE). Lista chętnych samorządów może być oczywiście większa, do klastra będą mogły przystąpić również inne miasta czy gminy, a docelowo także przedsiębiorcy. List intencyjny jest pierwszym krokiem w stronę budowy powiatowej farmy fotowoltaicznej, ale w najbliższych dniach wraz z gminami podpiszemy już szczegółowe umowy, wypracowane wspólnie w ostatnich tygodniach. Mamy silną motywację, aby być pierwsi i aby być najlepsi)” – powidział Waldemar Trelka, starosta radomski.
O czasie potrzebnym do realizacji projektu oraz źródłach jego finansowania mówił z kolei Tomasz Drzał, dyrektor zarządzający Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE (KIKE)e.
– „Gratuluję władzom powiatu radomskiego i gminom założycielskim powołania klastra, który docelowo ma produkować własną energię i dostarczać ją lokalnym odbiorcom, na początku przede wszystkim podmiotom samorządowym. Jest to pionierskie przedsięwzięcie w Radomiu i regionie radomskim, dlatego cieszę się, że możemy w nim uczestniczyć. Sama budowa farmy trwa kilka miesięcy, ale cały proces inwestycyjny, uzyskanie niezbędnych zgód i pozwoleń, może zająć 2-3 lata. Obecnie rozpoczynamy prace koncepcyjne, wykonamy m.in. szczegółowy audyt energetyczny projektu, strategię rozprowadzania energii z klastra, a także dokumentację, niezbędną do rozpoczęcia kolejnego etapu budowy – stwierdził dyrektor Tomasz Drzał.
Finansowanie inwestycji
Jak podkreślił starosta Waldemar Trelka, na razie jedynym kosztem inwestycji dla wszystkich samorządów założycielskich klastra to 50 tysięcy złotych za opracowanie dokumentacji. Sama farma w docelowym kształcie, czyli na powierzchni kilku hektarów, może kosztować około 30 milionów złotych. Dyrektor Tomasz Drzał dodał, że głównym źródłem finansowania takich projektów są środki unijne na transformację energetyczną.
W imieniu samorządowców zabrała głos Ewa Markowska – Bzducha, wójt gminy Wolanów.
– „Małe gminy nigdy nie będą w stanie udźwignąć kosztów transformacji energetycznej, dlatego cieszę się, że powiat wystąpił jako pierwszy z taką inicjatywą i będziemy mogli w niej uczestniczyć. Dla nas korzyścią z klastra będzie znaczne zmniejszenie kosztów energii elektrycznej, co w skali gminy jest obecnie dużą kwotą” – mówiła wójt Wolanowa.
Współpraca w celu zwiększenia bezpieczeństwa
Głównym wyzwaniem przy tworzeniu klastrów energii jest niepewność w zakresie jakości i wydajności istniejącej infrastruktury sieciowej oraz współpracy z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej (OSD). Cały proces powstawania klastra, a następnie jego funkcjonowania na rynku nieodzownie łączy się z potrzebą stałej i stabilnej współpracy z OSD.
– „Staramy się odpowiedzieć również na to wyzwanie, nawiązując współpracę z operatorem, czyli spółką PGE Dystrybucja w Skarżysku – Kamiennej. Jestem przekonany, że uda nam się dojść do porozumienia w sprawie odbioru energii z przyszłej farmy fotowoltaicznej pod Iłżą” – dodał Waldemar Trelka.
Zdaniem dyrektora KIKE, dywersyfikacja, czyli rozproszenie produkcji energii jest szczególnie ważne w kontekście bezpieczeństwa energetycznego kraju, co widać zwłaszcza podczas wojny na Ukrainie. Jak dodał Tomasz Drzał klastry pozwolą danemu obszarowi na samowystarczalność pod względem produkcji i jednocześnie wydatkowania energii. Do tego w przypadku zniszczenia nawet kilkudziesięciu paneli można je szybko wymienić i obniżają one tylko nieznacznie moc farmy fotowoltaicznej.
Źródło/fot.: www.powiatradomski.pl