Na terenie dawnej wsi Stefanów w gminie Gielniów odbędą się obchody 79. rocznicy bitwy pod Stefanowem i 71. rocznicy pacyfikacji tej wsi.
Corocznie do lasu pod Gielniowem przyjeżdżają na uroczystości dawni osadnicy oraz ich potomkowie, kombatanci, samorządowcy, a także okoliczni mieszkańcy, by uczcić kolejne rocznice zwycięskiej bitwy z Niemcami.
Nieistniejąca już wieś Stefanów doświadczyła kilkadziesiąt lat temu historycznych wydarzeń. 26 września 1944 r. pod Stefanowem żołnierze z 25. i 72. Pułku Piechoty Armii Krajowej stoczyli zwycięską walkę z wojskami niemieckimi. W ramach odwetu Niemcy spalili wieś. Mieszkańcy schronili się w pobliskich lasach. Do kolejnych dramatycznych wydarzeń w tym miejscu doszło kilka lat po wojnie. W 1952 r., za pomoc mieszkańców Armii Krajowej w czasie konfliktu zbrojnego komuniści wydali rozkaz pacyfikacji Stefanowa. W ciągu zaledwie jednej doby domy zostały zrównane z ziemią, a w ich miejscu posadzono las. Oficjalnym pretekstem podjętych przez „władzę ludową” działań była chęć utworzenia poligonu, który ostatecznie nie powstał. Mieszkańców przesiedlono na tzw. „Ziemie Odzyskane” – do Państwowych Gospodarstw Rolnych w okolicach Wrocławia, Legnicy, Słupska oraz Olsztyna.
Kolejny już rok w miejscu nieistniejącej już wsi organizowane są uroczystości. Tym razem zaplanowano je w niedzielę, 1 października. Na obchody zapraszają wójt gminy Gielniów Władysław Czarnecki, starosta Powiatu Przysuskiego Marian Niemirski. 25 oraz 72 pułk piechoty Armii Krajowej. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11:30 od zbiórki na polanie. Wystąpi chór „Dzwon” kolegiackiej parafii pw. św. Bartłomieja w Opocznie. Następnie odbędzie się zbiórka uczestników i powitanie gości. O godz. 12 zgodnie z planem ma odbyć się msza święta przy ołtarzu polowym w Stefanowie. Po zakończeniu nabożeństwa zaplanowano przemówienia okolicznościowe, a o godz. 13.30 apel pamięci. Następnie wspólnie zostaną zaśpiewane pieśni patriotyczne i będą złożone wieńce. Na sam koniec odbędzie się spotkanie uczestników uroczystości przy poczęstunku.
Obecnie na terenie dawnej wsi obok lasu znajdują się jedynie pozostałości zabudowań z przeszłości. Przy ołtarzu polowym umiejscowione są pamiątkowe tablicami „Pamięci Żołnierzy 25 PP AK poległych 26.IX.44 r. w Stefanowie” oraz „Pamięci mieszkańców wsi Stefanów spacyfikowanej przez hitlerowców 26 września 1944 i wysiedlonych w czasach stalinowskich ze swojej ziemi”. Ponadto w miejscu tym stoi także krzyż z tablicą z napisem „Tu była wieś partyzancka – Stefanów”.