Dużą sumę pieniędzy straciła 74-letnia mieszkanka powiatu białobrzeskiego. Starsza kobieta dała się zmanipulować przestępcy, któremu przekazała pieniądze.
Pomimo różnych apeli, prowadzonych kampanii medialnych czy też przedstawianiu wielu historii utraty pieniędzy, niestety seniorzy ciągle padają ofiarą bezwzględnych oszustów. Najlepszym tego przykładem jest sytuacja, do jakiej doszło w środę, 11 października, w powiecie białobrzeskim. Do miejscowej policji zadzwoniła tego dnia 74-letnia kobieta, która poinformowała, że w wyniku oszustwa straciła 93,9 tys. zł.
– „Nieznany sprawca dzwoniąc na numer stacjonarny przedstawiając się jako adwokat jej córki wprowadził ją w błąd i wyłudził pieniądze. Kobieta niestety dała się ponieść emocjom i przekazała pieniądze oszustowi” – przekazała asp. Joanna Golus z Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach.
Do podobnych przestępstw, których ofiarami byli seniorzy doszło także niedawno w powiecie kozienickim i radomskim (więcej TUTAJ).
Warto mieć na uwadze, że przestępcy często z premedytacją i w bezwzględny sposób chcą wyłudzić pieniądze od starszych osób. W tym celu starają się od seniorów zdobyć jak najwięcej informacji i zmusić ich do szybkich, a w konsekwencji nieprzemyślanych działań. Przekonują, że przekazanie pieniędzy może pomóc rzekomo zagrożonym członkom rodziny czy też ułatwić schwytanie przestępców. Oszuści, aby się uwiarygodnić, podają się m.in. za wnuczka, córkę, syna czy też funkcjonariusza policji.
W celu uchronienia się przed przestępstwem należy unikać pochopnych decyzji, szczególnie, gdy ktoś dzwoni i podając się za członka rodziny prosi o pieniądze. Warto w takim wypadku samemu zweryfikować takie informacje, pytając się najbliższych, którzy rzekomo wcześniej dzwonili, czy rzeczywiście potrzebują pomocy. Nie należy również informować telefonicznie o posiadanej ilości pieniędzy, a ponadto wypłacać wszystkich oszczędności z banku. Ważne jest, aby nie działać pod presją czasu. Warto też pamiętać, że, o czym wielokrotnie już pisaliśmy, policjanci nie proszą nigdy o przekazanie pieniędzy, ani nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach za pośrednictwem telefonu. W przypadku, gdy rozmawiamy z rzekomym funkcjonariuszem, który wykorzystuje powyższe schematy działania, należy natychmiast przerwać taką rozmowę i o całym zdarzeniu poinformować policję.
Istotne jest także, aby samemu informować osoby starsze z naszego otoczenia o tego typu zagrożeniach. Warto przekazać seniorom jak się zachować, gdy zadzwoni do nich osoba z prośbą o pożyczenie czy też przekazanie dużej ilości gotówki. Dobrą okazją do takiego uświadamiania mogą być przykładowo rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty.
Jeśli jesteś ofiarą oszustwa lub innego przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego. Radomski Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem znajduje się przy ul. Mireckiego 3/3. Kontakt pod numerem telefonu 530 851 852. Listę ośrodków znajdziesz TUTAJ.