Radomscy policjanci otrzymali w tym tygodniu dwa zgłoszenia dotyczące oszukanych dwóch starszych osób, które straciły łącznie ponad 30 tys. złotych. Do innych tego typu przestępstw doszło w powiecie kozienickim.
Oszuści często posługują się schematami działania, które niestety okazują się skuteczne. Wyszukują w książkach telefonicznych imiona charakterystyczne dla starszych osób. Przestępcy podają się także za policjantów, urzędników, przedstawicieli organizacji czy też członków rodziny. Często proszą swoje potencjalne ofiary o dyskrecję.
Radomscy policjanci otrzymali w poniedziałek zgłoszenia od seniorów, którzy zostali pokrzywdzeni w wyniku oszustwa. W pierwszym przypadku starszą kobietę rzekomy „policjant” poinformował o tym, że jej pieniądze są zagrożone. Niestety staruszka uwierzyła oszustowi i swoje oszczędności – w kwocie 20 tysięcy złotych – pozostawiła w bramie. Środki te przechwycił przestępca. W drugim przypadku fałszywy policjant oszukał seniora. W tym przypadku także przedstawiono zmyśloną historię o zagrożonych środkach płatniczych i konieczności ich rzekomego zabezpieczenia. Starszy mężczyzna posłuchał przestępcy i zostawił swoje oszczędności pod skrzynką elektryczną na podwórku. W ten sposób stracił 11 tysięcy złotych.
Do innego typu oszustw doszło w ostatnim czasie w powiecie kozienickim. Tym razem dochodziło głównie do zakupów towarów na internetowych platformach sprzedażowych. Pomimo wpłat towary nie zostały dostarczone do osób pokrzywdzonych albo były niezgodne z opisem. Po takich nieudanych transakcjach kontakt ze sprzedawcami się urywał, ponadto środki nie były zwracane. W ten sposób doszło do przestępstw m.in. przy zakupie telefonu komórkowego i książek – przedmioty te w ogóle nie trafiły do nowych właścicieli. Oszukane osoby straciły przez to odpowiednio 850 zł i 4,5 tys. zł
Mundurowi cały czas apelują o zachowanie ostrożności, tak aby nie stracić pieniędzy. Warto pamiętać o tym, że prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Funkcjonariusze w żadnym przypadku nie żądają środków płatniczych podczas jakichkolwiek prowadzonych przez przez siebie akcji.
Z kolei podczas transakcji internetowych warto pamiętać m.in. o ignorowaniu tzw. super okazji, niepoddawaniu się presji czasu, uważaniu na fałszywe sklepy internetowe, sprawdzania zgodności towarów z zamówieniem, unikania robienia zakupów w miejscach publicznych w otwartej sieci internetowej czy częstej zmianie haseł w serwisach internetowych. Również sprzedający muszą przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Warto w tym kontekście wymienić przykładowo konieczność dokładnego zapoznania się z regulaminem serwisu ogłoszeniowego, na którym są wystawiane przedmioty, zwracanie uwagi na błędy w wiadomościach, niewyrażaniu zgody na negocjacje i klikanie linków poza serwisem zakupowym czy też udostępnianie kodów BLIK. Więcej informacji na temat środków ostrożności podczas sprzedaży, a także nabywania przedmiotów dostępnych jest TUTAJ.
Jeśli jesteś ofiarą oszustwa lub innego przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego. Radomski Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem znajduje się przy ul. Mireckiego 3/3. Kontakt pod numerem telefonu 530 851 852. Listę ośrodków znajdziesz TUTAJ.