Na rzece w pobliżu Białobrzegów obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia.
W piątek Pilica wystąpiła z brzegów we wsiach Brzeźce i Wincentów, położonych kilka kilometrów na wschód od Białobrzegów.
– Od początku tygodnia poziom dolnego odcinka rzeki systematycznie wzrastał. Jest to najprawdopodobniej rezultat zatoru lodowego na Wiśle. Masy wodny i kry na Pilicy spiętrzyły się nie znajdując ujścia. Siarczysty mróz, tej nocy słupki termometrów w powiecie białobrzeskim spadły poniżej minus piętnastu stopni Celsjusza, jedynie pogorszył sytuację – opowiada mieszkaniec wsi Wola Biejkowska.
Lód stężał. Wały przeciwpowodziowe przeciekają. Zagrożone zalaniem są gospodarstwa w Brzeźcach i Wincentowie. Mieszkańców wspomagają 4 jednostki straży pożarnej.
– Tak niebezpiecznej sytuacji nie było od przeszło 30 lat. W roku 1982 Pilica wylała w marcu, gdy topniały lody i śniegi. Woda zatopiła łąki i pastwiska oddalone nawet o trzy kilometry od jej nurtu! Na szczęście wciąż jest to obszar niezabudowany, traktowany od dekad jako potencjalnie zalewowy. W ubiegłym stuleciu, gdy srogie zimy do rzadkości nie należały, częstokroć w kruszeniu pokrywy lodowej pomagali żołnierze. Tym bardziej, że we wsi Góry stacjonowała jednostka wojskowa – opowiada mieszkaniec wsi Pacew, znajdującej się cztery kilometry na zachód od Białobrzegów.
W Biejkowie zamknięto dojazd do mostu, zlodowaciała tafla zakrywa pola w pobliżu Bud Brankowskich. Pilica jest już skuta lodem od ujścia – okolice Warki – do wsi Osuchów, czyli na ponad dwudziestokilometrowym odcinku! Zalane zostały wszystkie wyspy rzeczne. Zwiększa się ryzyko podtopień. Odpowiednie służby pilnie monitorują sytuację i pozostają w stałym kontakcie z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Radomiu oraz władzami zagrożonych gmin Promna i Białobrzegi.
W tym regionie do największej powodzi doszło wiosną roku 1914. Pilica na odcinku kilku kilometrów, od wsi Osuchów do Gór, zmieniła bieg, przesuwając się o kilkadziesiąt, a niekiedy nawet kilkaset, metrów na północ. Fragmenty dawnego koryta istnieją do dziś pod postacią stawów.
(TO-RT)