Rząd przyjął wczoraj, 8 lutego, przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości reformę Kodeksu karnego. Nowe przepisy zakładają m.in. surowe kary dla pijanych kierowców, w tym konfiskatę pojazdu.
Nadchodzą ważne zmiany w karaniu przestępców. Zwiększy się wymiar kar m.in. za zabójstwo – na karę 30 lat pozbawienia wolności lub bezwzględnego dożywocia.
– Reforma Kodeksu karnego kończy z filozofią, że najbardziej zwyrodniałych przestępców należy wyłącznie resocjalizować. Kary muszą być i nieuchronne, i surowe. Zwłaszcza za najcięższe zbrodnie przeciwko życiu i zdrowiu. Trzeba odizolować najbardziej niebezpiecznych bandytów od społeczeństwa. Tu państwo musi pokazać żelazną rękę – powiedział Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej.
Konfiskata pojazdu pijanym kierującym
Nietrzeźwy kierowca, który będzie miał min. 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód – niezależnie od tego, czy spowoduje wypadek drogowy, czy nie.
„Policja tymczasowo zajmie jego auto na okres do siedmiu dni, następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia, a sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu” – informuje resort.
Jeśli nie dojdzie do wypadku, sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku pojazdu. Ale jeśli sytuacja powtórzy się, sąd weźmie już pod uwagę mniejszą zawartość alkoholu we krwi – od 0,5 promila.
W nowych przepisach przewidziano konfiskatę aut sprawcom wypadków, którzy mieli powyżej 0,5 promila alkoholu lub popełniającym takie przestępstwo po raz kolejny. Jeśli pojazd nie jest własnością kierującego, ale jest np. użytkowany na podstawie leasingu, użyczony lub we współwłasności, sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu sprzed wypadku.
Wyższe kary dla pijanych kierowców
Obecnie za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu można dostać grzywnę lub karę ograniczenia wolności jako karę zamienną. Po zmianach będzie to wykluczone i będzie trzeba orzec pozbawienie wolności.
„Obecnie za spowodowanie ciężkiego wypadku w stanie nietrzeźwości należy wymierzyć karę od 2 do 12 lat więzienia. Po wejściu w życie nowych przepisów, za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, będzie trzeba wymierzyć minimum 3 lata, a za spowodowanie śmierci m.in. 5 lat więzienia.
Zwiększy się również maksymalna kara, którą można wymierzyć za spowodowanie ciężkiego wypadku. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci, nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności, a obecnie do 12 lat.” – podaje Ministerstwo Sprawiedliwości.
Zdarza się, że kierowcy informują, że spożywali alkohol po wypadku, bo byli zdenerwowani. Zgodnie z nowymi przepisami identyczne sankcje jak nietrzeźwy kierowca będzie ponosił prowadzący pojazd, który pił alkohol po wypadku, a przed zbadaniem przez Policję.
Kradzież tablic
Zmiany mają odstraszać także przed kradzieżą tablic rejestracyjnych pojazdów. Nie będą już traktowane jako wykroczenie przewidziane karą aresztu od 5 do 30 dni, ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo grzywny od 20 do 5000 złotych.
Po zmianie kradzieże tablic będą przestępstwem zagrożonym karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.
– Dobre prawo nie może pobłażać sprawcom najcięższych przestępstw. Surowe kary muszą odstraszać – mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, odpowiedzialny za reformę Kodeksu karnego.
Projekt zmian przyjęty przez rząd ma wejść w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, ale niektóre przepisy zaczną obowiązywać w innych terminach.
Źródło: ms.gov.pl