Ponad 23 proc. wzrost zachorowań na koronawirusa w ostatnich dniach jest oznaką trzeciego, groźnego uderzenia pandemii. Mimo utrudnień, Polska realizuje program szczepień przeciwko Covid-19. Po nauczycielach, szczepienia obejmą kolejne grupy: osoby przewlekle chore w wieku 60-65 lat oraz służby mundurowe.
Na wczorajszej konferencji prasowej Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds.Narodowego Programu Szczepień, mówił o realizowanym programie oraz o nowych danych dotyczących zachorowań na koronawirusa. W kraju, po kilkutygodniowym spadku, wykrywa się ponownie coraz więcej przypadków Covid-19.
Polska na 1. miejscu
2,5 mln szczepień wykonano do tej pory w Polsce, z czego 1,69 mln to szczepienia pierwszą dawką. Polska jest obecnie na 1. miejscu, jeśli chodzi o liczbę dawek na 100 osób populacji wśród największych krajów UE. Tylko 4 tysiące dawek zostało zutylizowanych.
„Szczepionki przeciw COVID-19 są bezpieczne. Zanotowaliśmy niewielki odsetek niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). NOP wystąpiły jedynie u 0,094 proc. pacjentów. Warto podkreślić, że ponad 84 proc. to NOP o charakterze łagodnym, 15 proc. o charakterze poważnym i 0,7 proc. o charakterze ciężkim. Każdy taki przypadek jest analizowany.” – podaje rządowy komunikat.
Plan szczepień
Proces szczepień w kraju przebiega płynnie, mimo ograniczenia dostaw i zmian w ich harmonogramie. „-Jesteśmy w lepszej sytuacji niż inne kraje europejskie. Niektóre wstrzymały szczepienia drugą dawką” – podkreślił Michał Dworczyk podczas konferencji.
Dziś deklarowana liczba dla Polski w 1. kwartale 2020 roku to nieco ponad 8 mln dawek. Ta liczba da możliwość zaczepienia więcej niż 3 mln osób na przełomie marca i kwietnia.
Do końca I kwartału 2021 roku rząd planuje:
- na początku marca – zakończyć proces szczepień nauczycieli,
- od 7 marca – szczepienia uzupełniające kadry medycznej,
- 15 marca – rozpocząć szczepienia osób przewlekle chorych (grupa 1B),
- 22 marca – rozpocząć szczepienia służb mundurowych (grupa 1C) oraz osób w wieku 60-65 lat.
„– Wszystkie plany uzależnione są od dostaw szczepionek. Mamy zapas szczepionek, ale bez płynności dostaw nie uda nam się tego zrealizować.” – podsumował minister Michał Dworczyk.
„Trzecia fala”
W ostatnich dniach odnotowaliśmy ponad 23 proc. wzrost zachorowań. Ponad 8800 przypadków w dniu wczorajszym i 8510 dzisiaj to dane nie napawające optymizmem.
Odnotowano także 18 proc. wzrost skierowań na testy. Do niemal połowy wzrosła liczba zajętych łóżek szpitalnych przez pacjentów z Covid-19. „- Widzimy wzrost przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce. Przed chwilą dotarła do mnie informacja, że w kraju pojawiła się również mutacja południowoafrykańska.” – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zdaniem ekspertów, wzrost liczby chorych w kraju jest wynikiem zmniejszenia dystansu społecznego i pojawieniem się nowych mutacji koronawirusa. Rząd przypomina, że wciąż obowiązuje nas zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej i apeluje „ (…) o przestrzeganie zasady DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka. To od naszego zachowania zależy skala 3 fali koronawirusa w Polsce”.
Źródło: gov.pl