Przerażona 52-latka nie wiedziała, co robić, gdy skazany prawomocnym wyrokiem za stosowanie przemocy domowej mąż zaczął jeszcze bardziej natarczywie grozić i zastraszać kobietę i jej dorosłe dzieci.
Mieszkanka regionu radomskiego od wielu lat musi znosić przemoc fizyczną i psychiczną ze strony męża – alkoholika. W 2020 roku wobec mężczyzny zapadł wyrok skazujący go za znęcanie się nad rodziną. Niestety, koszmar zamiast się skończyć – trwa nadal, a zachowania mężczyzny eskalowały.
Życie rodziny – matki i dorosłych już dzieci – 55-latek codziennie uprzykrza m.in. grożąc im pozbawieniem życia i zdrowia, wyzywając, popychając, szarpiąc. Zawsze nadużywał alkoholu, ale ostatnio robi to coraz częściej i pije dużo więcej. Agresja staje się coraz większa, a przemocowe zachowania nasiliły się. Po wyroku dodatkowo zaczął miewać urojenia i paranoje, w których oskarża żonę o zdrady, zaciąganie kredytów i inne, nieprawdziwe zdarzenia. Mimo, że pracuje, nie łoży na utrzymanie wspólnego domu. Uporczywe nękanie stało się nie do zniesienia i negatywnie wpływa na życie rodziny.
W końcu pani Anna zwróciła się do Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu z prośbą o pomoc. Została otoczona opieką psychologa, który pomaga jej zwalczyć traumę związaną z przemocą, której od lat doznawała. Trafiła też do prawnika ośrodka. Z jego pomocą przygotowane zostały pisma i wnioski do odpowiednich instytucji i służb. Za przemoc, której się dopuszcza wobec rodziny, sprawca może zostać eksmitowany z miejsca zamieszkania, a także kolejne lata spędzić w więzieniu. Pracownicy Ośrodka będą pomagać pani Annie dopóty, dopóki jej sytuacja życiowa nie ulegnie poprawie.
Pomoc pokrzywdzonym
Każda ofiara przemocy, a także innych przestępstw, może liczyć na kompleksowe wsparcie w Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Uzyska tam m.in. pomoc prawną, materialną i pomoc psychologiczną.
Radomski Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Mireckiego 3/3, kontakt pod numerem telefonu 530 851 852. Pomoc mogą otrzymać ofiary przestępstw, ich najbliżsi, świadkowie, a także pokrzywdzeni w wyniku zbrojnej agresji na Ukrainie.
W regionie radomskim funkcjonują ponadto Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Grójcu, Kozienicach, Przysusze, Szydłowcu, Lipsku i Zwoleniu. W celu otrzymania pomocy można kontaktować się z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub poprzez adres e-mail: [email protected]. Infolinia jest dostępna całodobowo, także w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim.
Więcej szczegółowych informacji na temat wsparcia znajduje się m.in. w artykule poniżej:
Radom / Region radomski: Kompleksowa pomoc w trudnych sytuacjach
Pełna lista wszystkich miejsc, w których można otrzymać pomoc dostępna jest tutaj (link).
(Dane personalne osoby korzystającej ze wsparcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostały zmienione).