Kompleksowa ochrona ofiar przemocy domowej ma być jeszcze bardziej wzmocniona. Do ważnego kroku w tym kierunku doszło w piątek, 13 stycznia, kiedy to Sejm przyjął ostateczną wersję, przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, tzw. ustawy antyprzemocowej 2.0.
Pod koniec listopada 2020 r. weszła w życie ustawa antyprzemocowa. Opracowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości akt prawny sprawił, że Polska, jako jedno z nielicznych państw, posiada najwyższy standard ochrony ofiar przemocy domowej. Funkcjonariusze dostali skuteczne narzędzia, które pozwalają chronić osoby pokrzywdzone. Dzięki obowiązującej już od ponad dwóch lat ustawie, sprawca przemocy fizycznej, stanowiący zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, na mocy decyzji policji, musi bezzwłocznie opuścić mieszkanie. Do tego agresorzy mają zakaz zbliżania się do lokum i jego bezpośredniego otoczenia. Akt prawny dał także inne uprawnienia policjantom (więcej o ustawie TUTAJ).
Z możliwości, jakie dają nowe przepisy, korzystają funkcjonariusze w całej Polsce, w tym również w regionie radomskim. Informowaliśmy ostatnio o jednym z takich przypadków w powiecie lipskim (więcej TUTAJ). O tym, że ustawa antyprzemocowa skutecznie działa, najlepiej świadczą statystyki. Już po roku obowiązania nowych przepisów wydano ponad 3,2 tys., a do końca zeszłego roku blisko 9 tys. nakazów opuszczenia domu przez sprawców przemocy domowej. Co warto podkreślić, na tak wiele decyzji wpłynęły tylko trzy skuteczne zażalenia, doprowadzające do uchylenia przez sądy zakazu lub nakazu.
Wzmocnienie ochrony pokrzywdzonych przemocą domową
W piątek Sejm przyjął, przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości, pod nadzorem wiceministra Marcina Romanowskiego, tzw. ustawę antyprzemocową 2.0, dodatkowo wzmacniającą ochronę ofiar przemocy.
– „Tym się różnimy od Lewicy i Platformy, że oni mówią, a my robimy. Przeprowadzamy zmiany, które poprawiają bezpieczeństwo przede wszystkim polskich kobiet i dzieci. To dobra wiadomość z dzisiejszego posiedzenia Sejmu. W tym sensie warto też być w rządzie, bo możemy wiele innych dobrych zmian wprowadzać. A protestować i sprzeciwiać się tym, które uważamy w Polsce za niesłuszne” – powiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny, Zbigniew Ziobro.
Do obowiązujących już przepisów wprowadzono nowe rozwiązania, umożliwiając izolację sprawców przemocy domowej, w przypadku stwarzania przez nich zagrożenia dla zdrowia czy życia innych osób, także poza miejscem zamieszkania. Podobnie jak w przypadku ustawy antyprzemocowej z 2020 r., uprawnienia do reagowania będą mieli nie tylko policjanci, ale i Żandarmeria Wojskowa. Funkcjonariusze ci będą mogli zakazać agresorowi zbliżania się do pokrzywdzonych przemocą, na odległość określoną w metrach. Ponadto napastnik będzie mógł otrzymać zakaz kontaktowania się za pomocą środków komunikowania się na odległość z ofiarą, tak aby uniemożliwić dalsze jej nękanie. Policja i Żandarmeria Wojskowa będzie mogła również zakazać agresorowi przebywania i wstępu do miejsc, gdzie znajduje się osoba pokrzywdzona przemocą lub jej dzieci, takich jak m.in. szkoła, zakład pracy, a nawet obiekt sportowy.
Ustawa antyprzemocowa 2.0 zapewni jeszcze bardziej kompleksową ochronę ofiar przemocy domowej. To realne i skuteczne rozwiązania w trosce o najsłabszych. pic.twitter.com/cGeSag9yes
— Marcin Romanowski (@MarRomanowski) January 13, 2023
Zakazy będą mogły być przedłużane przez sąd cywilny. Instytucja ta będzie również mogła w określonych przypadkach, w celu ochrony przed tzw. stalkingiem, wydać sprawcy przemocy zakaz kontaktowania się z ofiarą.
Przepisy przyjęte w piątek przez Sejm, mają także usprawnić procedurę karną, tak aby byłą bardziej dogodna dla dotkniętych przemocą. Organ prowadzący będzie przygotowywał przesłuchanie, z uwzględnieniem osobistej sytuacji pokrzywdzonej osoby, w oparciu o szczegółowy, ustalający indywidualne potrzeby, kwestionariusz. Ponadto pouczenia o prawach i obowiązkach uczestników postępowania mają być sporządzone w prostszy sposób. Dodatkowe wyjaśniania będą udzielane osobom nieporadnym ze względu na wiek i zdrowie, a także niepełnoletnim. Przesłuchania będą również dostosowane do osób z zaburzeniami psychicznymi, rozwojowymi lub zakłóceniami zdolności postrzegania. W uzasadnionych przypadkach takie przesłuchania odbywać się będą wykorzystaniu komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC), np. z użyciem piktogramów.
W celu wprowadzenia nowych przepisów Ministerstwo Sprawiedliwości przeprowadzi szkolenia wśród policjantów i żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.
Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta. Przepisy dotyczące nowych narzędzi antyprzemocowych mają wejść w życie po sześciu miesiącach od ogłoszenia przepisów w Dzienniku Ustaw. Z kolei uregulowania dotyczące przyjaznej procedury karnej dla dzieci, osób niedołężnych i z niepełnosprawnościami intelektualnymi będą obowiązywać po roku.
Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej i ze wsparcia materialnego. Radomski Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Mireckiego 3/3. Kontakt pod numerem telefonu: 530 851 852. Najbliższy ośrodek znajdziesz TUTAJ.