Ministerstwo Sprawiedliwości ponad 20 lat temu zainicjowało wydarzenie, którego ideą jest pomoc osobom pokrzywdzonym wskutek przestępstwa. To m. in. ofiary przemocy w rodzinie, oszustw, wypadków komunikacyjnych czy przestępstw kryminalnych lub też gospodarczych. Tegoroczny Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem potrwa od 20 do 26 lutego.
Prawa osób, które doznały krzywdy w wyniku przestępstwa, to temat przewodni ostatniego tygodnia lutego niemal każdego roku w Polsce od ponad 20 lat. Inicjatywa miała swój początek w 2000 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości. Nierozłącznie jest powiązana z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, który wprowadzono w Polsce ustawą z 12 lutego 2003 roku. Ustanowienie przepisu miało zwrócić uwagę na potrzebę ciągłego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem, a także działań zmierzających do poprawy ich położenia.
Od dziś instytucje w całym kraju udzielają bezpłatnych porad prawnych wszystkim tym, którzy zwrócą się do nich o pomoc. W Tygodniu Pomocy Ofiarom Przestępstw można zasięgnąć wsparcia specjalistów m.in. w prokuraturach, sądach, komendach policji, izbach adwokackich i radcowskich, organizacjach pozarządowych.
W Radomiu i regionie radomskim wsparcia udzielają Prokuratura Okręgowa oraz prokuratury rejonowe, a także sądy (sprawdź: Radom / Region radomski: Prokuratury i sądy dyżurują w ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw 2023). Porad można też zasięgnąć w komendach, gdzie na osoby pokrzywdzone przestępstwem czekają funkcjonariusze (czytaj więcej: Region radomski: Policja włącza się w Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem).
Wszystkie instytucje włączające się w obchody “Tygodnia” publikują na swoich stronach internetowych informacje o godzinach przyjęć i lokalizacji punktów pomocy prawnej.
Na co dzień każda osoba pokrzywdzona przestępstwem może zgłosić się do najbliższego swojemu miejscu zamieszkania Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, gdzie uzyska darmową pomoc prawną, psychologiczną i wsparcie materialne. Pomoc jest dopasowywana do potrzeb beneficjenta. W całym kraju funkcjonuje ponad 300 takich punktów, skupionych w Sieci Pomocy Pokrzywdzonym. Działają one dzięki finansowaniu ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Najbliższy Ośrodek możesz znaleźć tutaj: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/.
Więcej informacji na temat Tygodnia Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem znajduje się na stronie organizatora i koordynatora wydarzenia – Ministerstwa Sprawiedliwości (link).
Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego. Radomski Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem znajduje się przy ul. Mireckiego 3/3. Kontakt pod numerem telefonu 530 851 852. Listę ośrodków znajdziesz tutaj (link).
Radom / Region radomski: Kompleksowa pomoc w trudnych sytuacjach