Wielki Czwartek to dzień ustanowienia kapłaństwa i Eucharystii. Dla chrześcijan to niezwykle ważny czas, gdyż otwiera najważniejsze dni w roku – Triduum Paschalne.
Wielki Czwartek wiąże się bezpośrednio z pamiątką ustanowienia przez Jezusa Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii w trakcie Ostatniej Wieczerzy.
Dzień ten nawiązuje do wieczerzy paschalnej Mesjasza z apostołami, wieczorem przed Jego aresztowaniem. W Wielki Czwartek, w związku z ustanowieniem dwóch sakramentów, odbywają się dwie msze święte: poranna Msza Krzyżma i wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej. Ta pierwsza dotyczy sakramentu kapłaństwa. W kościołach katedralnych nabożeństwo odbywa się w godzinach porannych i jest odprawiana przez biskupa diecezjalnego wraz z prezbiterami. Msza Krzyżma ma swoją nazwę od poświęcanych w trakcie liturgii olejów przeznaczonych do namaszczeń podczas: bierzmowania, chrztu, sakramentu kapłaństwa i przy namaszczaniu chorych. Po homilii następuje odnowienie przyrzeczeń kapłańskich. W Diecezji Radomskiej Msza Krzyżma odbyła się o godzinie 10 w katedrze pw. Opieki NMP w Radomiu. Liturgii przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk. W jego obecności księża odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie. W trakcie nabożeństwa poinformowano także o tegorocznych jubileuszach kapłańskich. Ponadto w trakcie uroczystości poświęcone zostało krzyżmo oraz oleje chorych.
W związku z Wielkim Czwartkiem wieczorem odprawiania jest także druga ważna tego dnia msza – Msza Wieczerzy Pańskiej. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Tego wieczoru opróżnia się tabernakulum, w którym przez cały rok znajduje się Najświętszy Sakrament. Odtąd aż do Święta Wielkanocy pozostaje ono puste. Nabożeństwo ma uroczysty wymiar. W jego trakcie podczas hymnu „Chwała na wysokości” biją wszystkie dzwony w świątyni. Po zakończeniu śpiewu dzwony i organy milkną. W katedrze pw. Opieki NMP w Radomiu uroczystej Mszy Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18 przewodniczył biskup Marek Solarczyk. W trakcie uroczystości dokonał on dokonał umycia nóg 12 mężczyznom. Czynność ta wykonywana w wielu kościołach, nawiązuje do gestu Chrystusa i wyraża prawdę, że Kościół, tak jak Chrystus, jest nie po to, żeby mu służono, lecz aby służyć. W trakcie liturgii chciano dziękować Mesjaszowi za to, że został z wiernymi pod postacią chleba w Najświętszym Sakramencie ołtarza. Ponadto modlono się za wszystkich kapłanów oraz w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Po nabożeństwie przeniesiono Najświętszy Sakrament do ciemnicy symbolizującej uwięzienie Jezusa.
Wielki Czwartek kończy się adoracją Najświętszego Sakramentu, która trwa przez całą noc.