Biuro Prewencji Komendy Głównej Policja przypomina o kilku zasadach bezpiecznego zachowania w trakcie korzystania z płatnych przejazdów taksówką „na aplikację”.
Korzystanie z aplikacji do przejazdu jest już normą, szczególnie w dużych miastach. W ostatnim czasie nagłaśniano jednak, szczególnie w mediach, negatywne aspekty związane z używaniem tego typu oprogramowania do zamawiania pojazdów. Pisano m.in. o przypadkach przestępstw seksualnych do jakich dochodziło w Warszawie, a których ofiarami były osoby korzystające z przejazdów taksówką poprzez aplikacji. Na tego typu niebezpieczeństwa mogą być również narażeni mieszkańcy regionu radomskiego. W samym Radomiu także można korzystać z aplikacji, które umożliwiają jazdę po mieście.
Biorąc pod uwagę powyższe przesłanki, nie dziwi fakt, że policja przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas korzystania z tego typu oprogramowania. Dobry nastrój, do którego skłania coraz lepsza pogoda może spowodować, że wracając z wieczornych spotkań u znajomych, bądź z lokalu rozrywkowego zapominamy, że nasze własne bezpieczeństwo lub naszych najbliższych może być zagrożone. Usługi, do których mamy dostęp np. za pośrednictwem oficjalnych aplikacji w naszym telefonie, z uwagi na ich popularność i ogólną dostępność powodują, że nasze poczucie bezpieczeństwa wzrasta i może uśpić naszą czujność.
Podczas korzystania np. z płatnych przejazdów taksówką „na aplikację” policja przypomina, w jaki sposób można zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń:
– jeżeli jest to możliwe, podróżuj w grupie,
– sprawdź zgodność swojego przejazdu z danymi z aplikacji, tj. markę i numer rejestracyjny pojazdu, a w przypadku braku tej zgodności – zrezygnuj z przejazdu,
– bądź w kontakcie z bliską osobą, w trakcie przejazdu i po jego zakończeniu,
– udostępnij bliskiej osobie trasę swojego przejazdu,
– dobrą praktyką może być ustalenie z bliską osobą „hasła bezpieczeństwa” w przypadku bezpośredniego zagrożenia Twojego życia lub zdrowia. Jeśli czujesz, że grozi Ci niebezpieczeństwo zadzwoń lub napisz wiadomość sms, używając tego hasła,
– jeśli czujesz zagrożenie, zadzwoń pod numer alarmowy 112 – powiedz, gdzie jesteś i co się stało.
Ważne, aby nie obwiniać się za zaistniałą sytuację, gdyż winny jest zawsze sprawca.
Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej i ze wsparcia materialnego. Radomski Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Mireckiego 3/3. Kontakt pod numerem telefonu: 530 851 852. Więcej informacji dotyczących pomocy pokrzywdzonym przestępstwem w regionie radomskim można znaleźć TUTAJ (link).
Źródło: policja.pl, Internet