Trudności życiowe mogą nas dotknąć na każdym etapie życia. Bycie świadkiem lub bezpośrednio poszkodowaną osobą przez przestępstwo, to jeden z przykładów takich sytuacji. Na szczęście w takim wypadku nie jesteśmy pozostawieni sami sobie i możemy uzyskać konkretną pomoc.
Znęcanie w rodzinie
Jedną z osób, która znalazła się w dramatycznym położeniu w związku z przestępstwem i zgłosiła się po wparcie, była Małgorzata. Niestety kobieta już od wielu lat doświadczała psychicznego i fizycznego znęcania się przez męża. Małżeństwo jest w trakcie sprawy rozwodowej. 55-latka przyszła do Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu z prośbą o pomoc. Instytucja zaoferowała Małgorzacie wsparcie, dzięki któremu udało się wymeldować męża z mieszkania. Ponadto złożono zawiadomienie o zniszczeniu samochodu pokrzywdzonej, które zakończyło się wyrokiem skazującym. Niestety agresywne zachowania męża, to nie jedyna trauma ze strony rodziny, jakiej doświadczyła 55-latka. Nad kobietą znęcał się psychicznie i fizycznie również jej syn. W tej sprawie postępowanie jest w toku. W Ośrodku Małgorzata otrzymała kompleksową pomoc: prawną, psychologiczna oraz materialną. Do tej pory korzyst ze wsparcia instytucji.
Utrata mieszkania
Inną osobą, której dotknęły skutki przestępstwa, jest Paweł. 50-latek podpisał u notariusza akt notarialny, na mocy którego sprzedał mieszkanie. Niestety mężczyzna był nieświadomy konsekwencji podpisania dokumentu. Paweł nie został poinformowany o fakcie sprzedaży swojego lokum, gdyż był przekonany, że podpisuje umowę pożyczki. Mężczyzna uzyskał w ośrodku pomoc materialną, w postaci dopłat do zobowiązań czynszowych, jak również paczki żywnościowe i z chemią. Ponadto 50-latek otrzymał również pomoc prawną. Dzięki temu wznowiono sprawę dotycząca oszustwa na szkodę mężczyzny. Śledztwo w prokuraturze jest w toku. Pokrzywdzony nadal korzysta z otrzymanej pomocy.
Uzyskaj pomoc z Funduszu sprawiedliwości, jeśli jesteś ofiarą przestępstwa!
Każda z osób poszkodowana w związku z przemocą i przestępstwem, a także jej najbliżsi i świadkowie, mogą uzyskać wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości. W całej Polsce działa 365 punktów, które gwarantują bezpłatną pomoc m.in. prawną, psychologiczną, medyczną, materialną. Pomoc najszybciej otrzymamy poprzez kontakt z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub adres e-mail: [email protected]. Można również telefonować do wybranego przez siebie ośrodka. Najbliższy punkt pomocy znajdziesz tutaj: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/. Osobista wizyta w ośrodku możliwa jest wyłącznie po wcześniejszym umówieniu i potwierdzeniu możliwości przyjęcia w placówce.
Oprac. Redakcja Radomskie.Info /dane personalne osób korzystających ze wsparcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym w Radomiu zostały zmienione/