Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia dla grupy 80+, od 22-go dla 70-latków. Wszystkie grupy wiekowe mogą też zgłaszać chęć szczepień przez formularz on-line. Z kolei od 18 stycznia będą szczepieni mieszkańcy DPS-ów.
Do dziś w Polsce szczepiono tylko personel medyczny. Dotąd prawie 338 tys. osób przyjęło szczepionkę przeciw COVID-19. Od 15. stycznia seniorzy powyżej 80 roku życia mogą rejestrować się na konkretny termin. Zaraz potem zapisy obejmą grupę osób powyżej 70. roku życia. Pozostali Polacy, powyżej 18 roku życia, mogą od jutra zgłosić chęć szczepień przez formularz on-line.
Ważne! Zgłoszenie to nie to samo, co rejestracja. Rejestracja na konkretny termin będzie możliwa po tym, jak ruszą szczepienia dla konkretnej grupy wiekowej lub zawodowej.
Rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 80. i 70. roku życia
„ – Szczepienia medyków dobiegają końca. Po nich szczepieni będą seniorzy. Między 15 a 22 stycznia na konkretny termin szczepienia rejestrować mogą się tylko seniorzy 80+. Podjęliśmy tę decyzję ze względu na rekomendacje Rady Medycznej. Seniorzy 80+ są najbardziej zagrożeni ciężkim przebiegiem COVID-19, dlatego to oni będą mogli wybierać na początku dogodne terminy” – powiedział Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciwko COVID-19.
Jak się zarejestrować?
Na konkretny termin mogą zarejestrować się:
- od 15 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 80 lat,
- od 22 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 70 lat.
Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia 2021 r.
Rejestrować można się na trzy sposoby:
– Przez telefon: dzwoniąc na numer 989:
Konsultant pomoże znaleźć Ci dogodny termin oraz miejsce najbliższe Twojego zamieszkania. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Przez telefon możemy zarejestrować swoich dziadków lub rodziców.
– Online przez e-rejestrację na pacjent.gov.pl:
Aby skorzystać z e-Rejestracji, musisz mieć Profil Zaufany. System zaproponuje Ci 5 dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli przebywasz gdzieś indziej, będziesz mógł samodzielnie wyszukać punkt szczepień przez wyszukiwarkę.
– W wybranym punkcie szczepień:
Kolejną opcją rejestracji jest bezpośredni kontakt z wybranym punktem szczepień. Mapa punktów oraz dane kontaktowe do każdego z nich dostępne są tutaj.
Rząd uruchomił także specjalny serwis ze szczegółowymi informacjami dla zainteresowanych szczepionką na www.gov.pl/szczepimysie.
Szczepienia w DPS-ach
18 stycznia szczepionkę zaczną otrzymywać pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej. Będą oni otrzymywać zastrzyk w miejscach, w których przebywają – z pomocą przyjdą mobilne punkty szczepień. „– Liczba chętnych osób bardzo nas cieszy. To jest ponad 70 tys. osób, które w czasie od 18 do 22 stycznia, będą zaszczepione” – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Transport do punktów
Osoby, które będą chciały zaszczepić się przeciw COVID-19, ale mają trudność z dotarciem do punktu szczepień, będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego dla nich transportu. Do 15 stycznia w każdej gminie ma ruszyć specjalna linia telefoniczna, dzięki której każdy, kto potrzebuje dowozu do punktu, będzie mógł ten fakt zgłosić. Rząd ma też pokryć część kosztów transportu, a całą akcję wspomogą strażacy.
Źródło: gov.pl