30 listopada wejdzie w życie ustawa antyprzemocowa. Ministerstwo Sprawiedliwości przeszkoli z nowych regulacji prawnych pracowników Sieci Pomocy Pokrzywdzonym.
Na polecenie wiceministra Marcina Romanowskiego, Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje ogólnopolskie szkolenie dla niemal 500 uczestników. To osoby tzw. pierwszego kontaktu dla pokrzywdzonych przestępstwem, działające w ramach Sieci Pomocy Pokrzywdzonym. Sieć działa dzięki Funduszowi Sprawiedliwości.
30 listopada br. wchodzą w życie nowe przepisy z tzw. ustawy antyprzemocowej. Aby wszyscy, którzy w swojej pracy mają do czynienia z ofiarami przestępstw, mogli odpowiednio reagować, Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje specjalne szkolenia. Ich tematyka jest szeroka i obejmuje zagadnienia z zakresu prawa karnego i cywilnego oraz przeciwdziałania przemocy domowej. Pierwszą wideokonferencję uczestnicy mają już za sobą. Kolejne odbędą się w dniach 18-20 listopada i 25-27 listopada.
„Prelegentami są specjaliści Ministerstwa Sprawiedliwości – w tym sędziowie i prokuratorzy, a także m.in. przedstawiciele Rzecznika Praw Dziecka, Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki.” – podaje portal gov.pl.
Fundusz Sprawiedliwości zbudował pierwszą w historii ogólnopolską sieć pomocy. W jej ramach działa już 370 takich miejsc. Aby skorzystać ze świadczeń, wystarczy skontaktować się z Linią Pomocy Pokrzywdzonym: +48 222 309 900 lub napisać na adres e-mail: [email protected].
Fundusz Sprawiedliwości pomaga wszystkim, którzy zostali pokrzywdzeni w wyniku przestępstwa oraz ich rodzinom i świadkom. Zajmuje się również pomocą postpenitencjarną. Jego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. W ramach Funduszu można uzyskać pomoc prawną, wsparcie psychologiczne i medyczne, materialne i wiele innych.
„Dla takiego skutecznego wsparcia istotna jest ustawa antyprzemocowa, która została przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości. To dzięki niej ofiary przemocy nie będą już zmuszone do życia pod jednym dachem z prześladowcą czy do szukania schronienia poza własnym domem.
Polska dołącza do krajów, w których ofiary przemocy domowej mogą liczyć na natychmiastową, skuteczną pomoc. To sprawca przemocy fizycznej, stanowiącej zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, będzie musiał bezzwłocznie opuścić mieszkanie. Dostanie też zakaz zbliżania się do domostwa. Te sankcje natychmiast wyegzekwuje policja, a sądy w błyskawicznym trybie zajmą się sprawą.” – podaje Ministerstwo Sprawiedliwości.
Źródło: https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc