Anna nie wiedziała, jak uwolnić się od męża, który zgotował jej i ich dzieciom prawdziwe piekło. Dzięki pomocy pracowników Lokalnego Punktu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem powoli odzyskuje normalne życie.
30-latka i jej dzieci w chwil obecnej odzyskują spokój i cieszą się każdym dniem, bo ostatnie kilka lat było dla nich koszmarem. Mąż kobiety zaczął nadużywać alkoholu, a pod jego wpływem znęcać się psychicznie nad swoją rodziną. Poza wszczynaniem awantur w pewnym momencie zaczął narzucać jej swoją wolę stosując m.in. różnego rodzaju zakazy.
Anna czuła się we własnym domu jak w więzieniu, a dodatkowo obawiała się o zdrowie swoich dzieci, bo mężczyzna wyżywał się również na nich. Codzienne zachowania męża powodowały ogromnych stres u domowników, budziły strach i przerażenie, odbijały się na ich zdrowiu. Co więcej, sprawca przemocy, mając dostęp do wspólnego konta, pozbawiał rodzinę środków na życie trwoniąc pieniądze na alkohol. Zdarzało się, że kobieta nie miała pieniędzy na jedzenie dla dzieci.
Anna, szukając pomocy dla siebie i dzieci, pewnego dnia pojawiła się w jednym z Lokalnych Punktów Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Tu, po przeprowadzeniu wywiadu z pokrzywdzoną, pracownicy ośrodka od razu zaproponowali rozwiązania i wspólnie z beneficjentką podjęli kroki zmierzające do poprawy jej sytuacji życiowej.
– Dzięki analizie oraz konsultacji prawnej sytuacji pokrzywdzonej został sporządzony pozew o rozwód, a także zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 207 kodeksu karnego na szkodę wnioskodawczyni i jej małoletnich dzieci wraz z wnioskiem o ściganie przestępstwa – mówi nam pracownik Punktu.
Po interwencji prawnej pracowników Punktu sprawca przemocy musiał wyprowadzić się z domu. Postępowania sądowe w obydwu sprawach – rozwodu i znęcania się nad rodziną – w chwili obecnej zmierzają ku końcowi. Anna i jej dzieci trafili także pod opiekę psychologa, który pomaga uporać się traumą życia w strachu i przemocy domowej. Rodzina otrzymała również pomoc materialną w postaci bonów żywnościowych i dopłat do zobowiązań.
Anna nie wie, jak potoczyłby się jej los, gdyby nie trafiła do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym. Jak podkreśla, była na skraju załamania psychicznego i nie potrafiła sama podjąć kroków do poprawy swojej sytuacji życiowej. Strach i przerażenie przed zachowaniami męża powodowały, że czuła się jak w pułapce. Jednak, dzięki pomocy pracowników Punktu, życie jej i jej dzieci zmieniło się i nareszcie może z nadzieją patrzeć w przyszłość.
Pomoc pokrzywdzonym
Każda ofiara oszustwa, przemocy domowej, a także innych przestępstw, może liczyć na kompleksowe wsparcie w Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Uzyska tam m.in. pomoc prawną, materialną i wsparcie psychologiczne.
Radomski Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Mireckiego 3/3, kontakt pod numerem telefonu 530 851 852. Pomoc mogą otrzymać ofiary przestępstw, ich najbliżsi, świadkowie, a także pokrzywdzeni w wyniku zbrojnej agresji na Ukrainie.
W regionie radomskim funkcjonują ponadto Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Grójcu, Kozienicach, Przysusze, Szydłowcu, Lipsku i Zwoleniu. W celu otrzymania pomocy można kontaktować się z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub poprzez adres e-mail: [email protected]. Infolinia jest dostępna całodobowo, także w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim.
Więcej szczegółowych informacji na temat wsparcia znajduje się m.in. w artykule poniżej:
Radom / Region radomski: Kompleksowa pomoc w trudnych sytuacjach
Pełna lista wszystkich miejsc, w których można otrzymać pomoc dostępna jest tutaj (link).
(Dane personalne osoby korzystającej ze wsparcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostały zmienione).