W poniedziałek w Kozienicach podpisano porozumienie zakładające powstanie Centralnej Doliny Wodorowej. Projekt zainicjowała minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa.
Polska znajduje się na trzecim miejscu w Europie pod względem wytwarzania wodoru. Mamy już siedem dolin wodorowych, a powstanie Centralnej Doliny Wodorowej, jak podkreśla resort klimatu, jest ważnym krokiem na drodze polskiej transformacji energetycznej i rozwoju krajowej gospodarki.
Cenny wodór
Wydzielony już w XVI wieku, ale właściwie badany, odkrywany i dookreślany przez naukowców na przestrzeni kolejnych stuleci zyskał sporą sławę dzięki swoim unikalnym właściwościom. Jest bezwonny i bezbarwny, nie ma też smaku. Lżejszy od powietrza i od wszystkich innych pierwiastków, a jednocześnie najbardziej rozpowszechniony we wszechświecie, choć na naszej planecie występuje w niewielkich ilościach, w przeciwieństwie do związków wodoru. Istotne, że jego zalety od dawna wpływają na ludzkie życie i rozwój gałęzi gospodarki na świecie.
Przy wykorzystywaniu wodoru świat skupia się na produkcji amoniaku czy chlorowodoru, a przede wszystkim jego wykorzystaniu jako paliwo alternatywne, gdyż jest najczystszym nośnikiem energii. Używany jest do produkcji benzyny, paliwa rakietowego czy jako alternatywa dla gazu ziemnego. Czyli może być również napędem dla pojazdów, samolotów czy rakiet. Ale utwardzi też oleje roślinne stosowane w przemyśle spożywczym, napełni balony, schłodzi i zredukuje rudy żelaza.
Świat stawia na wodór, bo nie wpływa on na środowisko naturalne. Jest traktowany jako przyszłość gospodarki paliwowej. Dlatego inwestycje globalne skupiają się na wodorze i jego wykorzystaniu w przyszłości.
Umowa w Kozienicach
Kompleksowy projekt, obejmujący cały proces – od produkcji, przez magazynowanie do wykorzystania wodoru – zawiera właśnie powstająca w Kozienicach Centralna Dolina Wodorowa. Uroczyste podpisanie listu intencyjnego w tej sprawie, z udziałem niemal 70. podmiotów z czterech województw, odbyło się w miniony poniedziałek, w Elektrowni Kozienice, ponieważ Enea rozpoczęła budowę boków gazowo-parowych i dysponuje potencjałem do produkcji przyszłościowego pierwiastka.
Jak podkreślała minister Anna Moskwa na uroczystości, Centralna Dolina Wodorowa może stać się jednym z najważniejszych punktów dla rozwoju polskiej gospodarki. Ważnym odbiorcą będzie przemysł ceramiczny, wykorzystujący wodór w procesie produkcji. Rząd skupia się na potrzebie dekarbonizacji transportu miejskiego nie tylko w okolicy (Kielce, Radom), ale także m. in. w okolicy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nie trzeba dodawać, że w Kozienicach powstaną nowe miejsca pracy.
– “(..) Tego typu inwestycje zapewniają ogromne pole do prowadzenia prac naukowo-badawczych i wdrożeniowych, dlatego w powstanie Centralnej Doliny Wodorowej zaangażowały się również uczelnie. W przyszłości rozwój gospodarki wodorowej pozwoli nam wykształcić ekspertów, których wiedza i doświadczenie stworzą fundament dla budowy konkurencyjności i atrakcyjności regionów zaangażowanych w działalność Centralnej Doliny Wodorowej” – podkreślała minister Moskwa.
Centralną Dolinę Wodorową mają tworzyć podmioty z południowego Mazowsza oraz województw świętokrzyskiego i łódzkiego.