W ten weekend nie pójdziemy m.in. trasą do „Królewskich Źródeł”. Już od dziś obowiązuje zakaz wstępu do lasów w niektórych częściach naszego regionu. Dlaczego?
Z komunikatu Lasów Państwowych dowiadujemy się, że chodzi o opryski, które mają na celu zwalczenie owadów – chrabąszcza majowego i chrabąszcza kasztanowca. Zabieg agrolotniczego zwalczania gradacji chrabąszczy będzie realizowany na części nadleśnictw: Adamów, Chinów, Cztery Kopce, Maciejowice i Kociołki a także na terenie przyległych lasów niepaństwowych.
Owady doskonałe
Leśnicy ograniczają populację chrabąszczy na naszym terenie, bo wyrządzają one ogromne szkody i powodują wymieranie lasów. Cykl rozwoju chrabąszcza jest 4-letni – od zniesienia jaja przez kolejne stadia pędraków. Pędraki żerują na korzeniach drzew i roślin, aż do przepoczwarzenia się w dorosłego owada.
„Pędraki wyrządzają krytyczne szkody w uprawach oraz odnowieniach poprzez uszkadzanie korzeni. Z uwagi na szkody wyrządzane przez chrabąszcze – zapisane w ustawie o lasach zachowanie trwałości lasu jest zagrożone, stąd zachodzi konieczność ograniczenia liczebności chrabąszczy i realizowania ustawowej odpowiedzialności nadleśniczych za stan lasu.” – informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu.
W tym roku masowe nasilenie występowania pędraków występuje w drzewostanach nadleśnictw: Dobieszyn, Kozienice, Zwoleń, Marcule, Staszów, Chmielnik, Pińczów, Jędrzejów. Ograniczenie liczebności chrabąszczy (tzw. imago, czyli owadów doskonałych) nastąpi w czasie odbywania przez nie masowego żeru w koronach drzew liściastych, głównie dębów.
Lokalizacje największego występowania owadów ustalono bardzo precyzyjnie na podstawie długoterminowych obserwacji, z pomocą technologii gps. Terminy oprysków również – będą one odbywać się od wschodu słońca do rozpoczęcia lotów przez pszczoły, oraz od zakończenia lotów przez pszczoły do zachodu słońca. To tzw. dobra praktyka, ponieważ preparaty wykorzystywane do oprysków są nieszkodliwe dla pszczół.
Źródełka też zamknięte!
W związku z opryskami, które będą prowadzone przez specjalistów z powietrza oraz z poziomu powierzchni leśnej, 20.05.2021 roku zostaje wprowadzony zakaz wstępu do lasu na terenach widocznych na mapie. Zakaz będzie obowiązywał do odwołania, o czym leśnicy poinformują w komunikacie. Na terenie pól uprawnych objętych zabiegiem będzie obowiązywać 14-dniowa karencja dotycząca zbioru płodów runa leśnego.
W następstwie wprowadzonego zakazu wstępu okresowo nieczynne będą szlaki turystyczne:
1. Rowerowe – oznaczone kolorem niebieskim, zielonym, czerwonym
2. Piesze – oznaczone kolorem niebieskim, czerwonym, czarnym
3. Szlak do jazdy konnej – oznaczony kolorem pomarańczowym
Ponadto nieczynny będzie obiekt „Królewskie Źródła”.
W miejscach, gdzie będą prowadzone opryski, leśnicy ustawili tablice informacyjno-ostrzegawcze o obowiązującym zakazie.
Zastosowany środek – Mospilan 20 SP – rozpylany jest tuż nad koronami drzew. Działa szybko, skutecznie, bezpiecznie i tylko na wybrane owady, a dodatkowo szybko rozkłada się w środowisku.
Źródło: kozienice.radom.lasy.gov.pl