Mąż Katarzyny zgotował jej i ich małym córkom prawdziwy koszmar. W końcu, z obawy przed katem, uciekła z dziećmi z domu.
Kilka lat mieszkanka regionu radomskiego trwała w koszmarze, w który jej życie zamienił przemocowy mąż i ojciec dwójki jej dzieci. Katarzyna w tej chwili dokładnie nie umie powiedzieć, kiedy Zbigniew zaczął nadużywać alkoholu i wykazywać się coraz większą agresją wobec swojej rodziny. Bezpodstawne wszczynanie awantur było zaledwie początkiem. Stopniowo przemoc fizyczna i psychiczna eskalowała. Dochodziło do wulgarnego wyzywania, bezpodstawnych oskarżeń, ubliżania bez powodu. Później zaczął demolować mieszkanie, rzucać przedmiotami czy rozbijać je – również na własnej głowie. Groźby pozbawienia życia rzucane wobec Katarzyny i jej dzieci wzbudziły w niej obawę, że może faktycznie do tego dojść. To był moment, gdy przestraszona i zmęczona przemocą kobieta zabrała swoje córeczki i uciekła z domu.
Katarzyna znalazła schronienie u przyjaciół, ale był to dla niej bardzo ciężki czas. Została bez środków do życia, ponieważ mąż posiadał konto bankowe, na które pobierał wszystkie świadczenia i którym mógł dowolnie dysponować. Wówczas trafiła też w poszukiwaniu wsparcia do Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu z prośbą o pomoc dla siebie i swoich małoletnich córek.
– Pokrzywdzone otrzymały w naszym Ośrodku pomoc materialną tak ważną dla nich w tym czasie, w postaci bonów na żywność i środki czystości, jak również dopłaty do tymczasowego zakwaterowania – mówi nam pracownik Ośrodka.
Jakby tego było mało kobieta, już po wyprowadzce z domu, dowiedziała się, że jej mąż – bez jej zgody i wiedzy – zaciągnął w jej imieniu kredyty.
Ponadto rodzinie udzielono również bezpłatnego wsparcia prawnego i psychologicznego. Prawnik Ośrodka sporządził zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez męża, pozew o rozdzielczość majątkową, a także pozew o alimenty. Katarzyna i jej córki otrzymały również pomoc i wsparcie psychologiczne tak ważne w tym trudnym dla nich czasie.
Pomoc pokrzywdzonym
Każda ofiara oszustwa, przemocy domowej, a także innych przestępstw, może liczyć na kompleksowe wsparcie w Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Uzyska tam m.in. pomoc prawną, materialną i wsparcie psychologiczne.
Radomski Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Mireckiego 3/3, kontakt pod numerem telefonu 530 851 852. Pomoc mogą otrzymać ofiary przestępstw, ich najbliżsi, świadkowie, a także pokrzywdzeni w wyniku zbrojnej agresji na Ukrainie.
W regionie radomskim funkcjonują ponadto Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Grójcu, Kozienicach, Przysusze, Szydłowcu, Lipsku i Zwoleniu. W celu otrzymania pomocy można kontaktować się z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub poprzez adres e-mail: [email protected]. Infolinia jest dostępna całodobowo, także w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim.
Więcej szczegółowych informacji na temat wsparcia znajduje się m.in. w artykule poniżej:
Radom / Region radomski: Kompleksowa pomoc w trudnych sytuacjach
Pełna lista wszystkich miejsc, w których można otrzymać pomoc dostępna jest tutaj (link).
(Dane personalne osoby korzystającej ze wsparcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostały zmienione)