Bohdan kilka miesięcy przepracował u prywatnego przedsiębiorcy z powiatu szydłowieckiego. Wypłaty jednak nie otrzymał.
Bohdan pochodzi z Ukrainy. W ubiegłym roku przyjechał z rodziną do Polski i trafił do powiatu szydłowieckiego. Tu znalazł pracę u jednego z prywatnych przedsiębiorców. Gdy jednak przez kilka miesięcy pracodawca unikał wypłacenia mu należnego wynagrodzenia, Bohdan postanowił poszukać pomocy prawnej. Zmusiła go do tego trudna sytuacja finansowa, w jakiej się znalazł. Tak trafił do Lokalnego Punktu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.
– Po zgłoszeniu się do naszego Punktu i wyjaśnieniu sytuacji beneficjent w pierwszej kolejności otrzymał bezpłatną pomoc prawną. Prawnik dokonał analizy sytuacji i podjął wszelkie próby polepszenia wyrządzonej krzywdy. W tym celu zostały wystosowane pisma, m.in. rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika, pozew o wynagrodzenie i odszkodowanie z tytułu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków, skarga na pracodawcę do Państwowej Inspekcji Pracy oraz zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa – relacjonuje sytuację Bohdana pracownik jednego z Punktów Pomocy.
Ale na tym nie zakończyło się wsparcie. Jako beneficjent, który znalazł się w bardzo ciężkiej sytuacji finansowej, otrzymał także pomoc materialną w postaci bonów na zakupy niezbędnych artykułów, m.in. żywności czy środków czystości. To w pewnym stopniu – do czasu znalezienia przez Bohdana zatrudnienia – zaspokoi podstawowe potrzeby jego i jego rodziny.
Pomoc pokrzywdzonym
Każda ofiara przemocy, a także innych przestępstw, może liczyć na kompleksowe wsparcie w Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Uzyska tam m. in. pomoc prawną, materialną i pomoc psychologiczną.
Radomski Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Mireckiego 3/3, kontakt pod numerem telefonu 530 851 852. Pomoc mogą otrzymać ofiary przestępstw, ich najbliżsi, świadkowie, a także pokrzywdzeni w wyniku zbrojnej agresji na Ukrainie.
W regionie radomskim funkcjonują ponadto Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Grójcu, Kozienicach, Przysusze, Szydłowcu, Lipsku i Zwoleniu. W celu otrzymania pomocy można kontaktować się z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub poprzez adres e-mail: [email protected]. Infolinia jest dostępna całodobowo, także w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim.
Więcej szczegółowych informacji na temat wsparcia znajduje się m.in. w artykule poniżej:
Radom / Region radomski: Kompleksowa pomoc w trudnych sytuacjach
Pełna lista wszystkich miejsc, w których można otrzymać pomoc dostępna jest tutaj (link).
(Dane personalne osoby korzystającej ze wsparcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostały zmienione).