Leśnicy zaobserwowali, że w ostatnim czasie coraz więcej osób zabiera młode ptaki z lasu myśląc, że coś im się stało. W większości przypadków niesłusznie! To podloty, najczęściej nie wymagające ludzkiej pomocy.
Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych zauważyli, że ostatnio coraz więcej osób chce pomóc małym ptaszkom myśląc, że coś im dolega. Spacerowicze zabierają je z lasów i łąk i szukają dla nich pomocy u leśników, weterynarzy czy w ptasich azylach. Najczęściej jednak okazuje się, że są to tzw. podloty, czyli młode ptaki uczące się latać pod czujnym okiem rodziców i nie potrzebujące ludzkiej pomocy – wręcz przeciwnie. Dotknięcie ptaka i zostawienie na nim ludzkiego zapachu może spowodować, że nie będzie mógł on już wrócić do swojej rodziny.
Leśnicy podpowiadają, że warto – jeszcze przed zabraniem podlota z jego naturalnego środowiska – zapoznać się z następującymi wskazówkami:
- Jeśli jest ranny – wtedy powiadom specjalistów.
- Kiedy nie jest ranny i znalazłeś go w mieście oceń, czy nie wypadł z gniazda, jeśli tak włóż go do niego minimalizując bezpośredni kontakt z podlotem.
- Jeśli gniazdo jest zniszczone zabierz i zawiadom specjalistów.
- Często w mieście można obserwować np. młode pustułki, kawki czy sroki uczące się latać i przesiadujące na gałęziach.
- W przypadku kiedy znalazłeś go w lesie, na łące czy na polu nie zabieraj młodego ptaka, po prostu zostaw go, podlot uczy się latać.
- Jeśli natomiast widzimy dorosłego ptaka, który nie zrywa się do lotu, gdy do niego podchodzimy i wyraźnie widać, że ma problemy z rozwinięciem skrzydła to najpewniej uległ on wypadkowi i tu nasza pomoc może okazać się wskazana. Postarajmy się takiego ptaka złapać za pomocą kurtki czy koca i w pudełku tekturowym przetransportujmy go do weterynarza lub ośrodka pomocy dla dzikich zwierząt.
Pamiętajmy więc, że powinniśmy interweniować tylko wówczas, gdy wyraźnie widać, że ptaszek ma uraz utrudniający czy też całkowicie uniemożliwiający poruszanie się. W pozostałych przypadkach należy szybko odejść i zostawić go w spokoju.
Doskonale informuje o tym, jak się zachować w przypadku spotkania z młodymi mieszkańcami lasów i łąk infografika przygotowana przez Lasy Państwowe – warto się z nią zapoznać.
Warto także wiedzieć, gdzie w faktycznej sytuacji zagrożenia zwierzęcego życia szukać pomocy. Wykaz ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt, gdzie można otrzymać wsparcie merytoryczne oraz znaleźć ratunek dla rannych zwierząt znajduje się na stronach Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska: https://www.gdos.gov.pl/osrodki-rehabilitacji-zwierzat (link).
Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu / FB
Infografika: Lasy Państwowe