Kobietom trwającym w związkach z przemocowym partnerem bardzo trudno jest podjąć kroki w kierunku poprawy swojej sytuacji. Katarzynie się udało, dzięki czemu ocaliła swoje małe dzieci przed narastającym strachem i traumą.
Katarzyna z mężem i dwójką dzieci mieszkała do niedawna w jednej z podradomskich miejscowości. Za mąż wyszła wcześnie i nic nie wskazywało na to, że jej wieloletni związek zamieni się w koszmar. Trudna sytuacja na rynku pracy, problemy związane z rodzinnymi finansami i ciągły stres doprowadziły do pogorszenia się warunków życia rodziny. Mąż kobiety zaczął nadużywać alkoholu, gdy dzieci były bardzo małe. Od tego czasu, przez kilka lat, rosły w atmosferze ciągłych awantur, które mężczyzna wszczynał po powrocie do domu. Zaczęło też dochodzić do rękoczynów – popychania, szarpania, a nawet kilkukrotnego pobicia.
W końcu narastająca agresja i trudne do wytrzymania znęcanie się psychiczne i fizyczne, na które patrzyły codziennie dorastające dzieci, spowodowały, że Katarzyna postanowiła uwolnić się z toksycznej relacji. O pomoc w realizacji swoich decyzji zwróciła się do Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.
Bezpłatne wsparcie
W pierwszej kolejności pracownicy Ośrodka pomogli znaleźć i opłacić Katarzynie i jej dzieciom nowe miejsce do zamieszkania, aby mogła wyprowadzić się ze wspólnie zajmowanego z mężem lokalu, co w jej sytuacji było konieczne. W następnym kroku prawnik pomógł beneficjentce przygotować i skierować do sądu prośbę o ograniczenie ojcu władzy rodzicielskiej.
– Dzięki pomocy prawnej uzyskanej w Ośrodku zapadł wyrok alimentacyjny zobowiązujący ojca do łożenia na dzieci alimentów, a także ważne postanowienie o zakazie zbliżania się i kontaktów z pokrzywdzoną – relacjonuje pracownik radomskiego Ośrodka.
Katarzyna otrzymała tutaj też wsparcie materialne w postaci bonów na żywność i środki czystości. Kobieta i jej dzieci pozostają pod opieką Ośrodka i będą otoczeni niezbędnym wsparciem tak długo, jak to będzie konieczne.
Katarzyna podkreśla, że decyzję o odejściu od męża podjęła ze względu na dobro dzieci. Strach, który towarzyszył jej przez wiele lat, nagle zniknął, a w jego miejsce i pojawiły się spokój i nadzieja na lepszą przyszłość, a z czasem nawet uśmiech i radość. Teraz kobieta może odbudowywać poczucie własnej wartości, rozwijać się zawodowo, wychowywać dzieci.
Pomoc pokrzywdzonym
Każda ofiara przemocy, a także innych przestępstw, może liczyć na kompleksowe wsparcie w Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Uzyska tam m.in. pomoc prawną, materialną i pomoc psychologiczną.
Radomski Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Mireckiego 3/3, kontakt pod numerem telefonu 530 851 852. Pomoc mogą otrzymać ofiary przestępstw, ich najbliżsi, świadkowie, a także pokrzywdzeni w wyniku zbrojnej agresji na Ukrainie.
W regionie radomskim funkcjonują ponadto Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Grójcu, Kozienicach, Przysusze, Szydłowcu, Lipsku i Zwoleniu. W celu otrzymania pomocy można kontaktować się z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub poprzez adres e-mail: [email protected]. Infolinia jest dostępna całodobowo, także w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim.
Więcej szczegółowych informacji na temat wsparcia znajduje się m.in. w artykule poniżej:
Radom / Region radomski: Kompleksowa pomoc w trudnych sytuacjach
Pełna lista wszystkich miejsc, w których można otrzymać pomoc dostępna jest tutaj (link).
(Dane personalne osoby korzystającej ze wsparcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostały zmienione).