42. Baza Lotnictwa Szkolnego w Radomiu przygotowuje się do jubileuszu 10-lecia istnienia. Ze względu na pandemię święto jednostki przełożone zostało z 19 kwietnia na 31 lipca.
Powstała w roku 2011 z połączenia 1. Komendy Lotniska i 2. Ośrodka Szkolenia Lotniczego. Tworzy skład 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Głównym jej zadaniem jest szkolenie lotnicze podchorążych WSOSP.
Lotnictwo wojskowe w Radomiu swój początek datuje na rok 1927, kiedy to władze II Rzeczpospolitej wykupiły 100 hektarów gruntów w podmiejskiej wsi Sadków pod budowę lotniska wojskowego. Pięć lat później, po zbudowaniu pierwszych hangarów, rozpoczyna się szkolenie w Eskadrze Szkolnej Pilotów.
W międzywojniu działają na Sadkowie dwa kursy: Szkoła Pilotów Rezerwy i Szkoła Podchorążych Rezerwy Lotnictwa.
Kolejne modyfikacje edukacji lotniczej w Radomiu doprowadzają do zorganizowania tam – w roku 1951 – Oficerskiej Szkoły Lotniczej nr 5, zaś po siedmiu latach, powołany zostaje 60. Lotniczy Pułk Szkolno-Bojowy. Na wyposażeniu pułku znajdowały się wówczas samoloty UT Mig-15, Lim-1 i Junak-3. Niebawem do oddziału dotarł nowy samolot polskiej konstrukcji TS-8 Bies. Kolejne lata to przygotowanie do przyjęcia na wyposażenie samolotu odrzutowego polskiej konstrukcji TS-11 „ Iskra”.
W lipcu 1966 r. lotnicy pułku uczestniczą w paradzie powietrznej nad Warszawą z okazji 1000-lecia Państwa Polskiego. W czasie przelotu na samolotach „Iskra” stworzyli szyk symbolizujący biało-czerwoną szachownicę. Pokazy z udziałem radomskich pilotów zaczynają być wówczas stałym elementem dokumentowania ich wysokich umiejętności lotniczych. Zespół pilotażowy wychodzi również z nimi poza granice kraju prezentując swój kunszt wyszkolenia w: Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech na Węgrzech, w Czechach i na Słowacji.
W latach 90-tych jednostka zrealizowała kolejny program przezbrajania tzn. zmiany samolotu będącego na jego wyposażeniu. Pojawiły się pierwsze egzemplarze samolotu PZL-130 „Orlik”. W marcu 1998 roku powstał Zespół Akrobacyjny „Orlik” – w składzie początkowo czterech, a następnie siedmiu maszyn – regularnie biorący udział w Międzynarodowych Pokazach Lotniczych AIR SHOW Radom.
W 2000 roku pułk przechodzi reorganizację strukturalną. Od 1 stycznia 2001 roku rozkazem Szefa Sztabu Generalnego zostaje utworzony 2 Ośrodek Szkolenia Lotniczego.
Dekadę później Ministerstwo Obrony Narodowej nadało 2. Ośrodkowi Szkolenia Lotniczego imię „kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. Stanisława Wigury”, jako godnego kontynuatora tradycji Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Radomiu i 60. Lotniczego Pułku Szkolnego stacjonującego na ziemi radomskiej.
Zgodnie z zarządzeniem resortu obronności termin święta jednostki ustalono na 19. kwietnia. Data upamiętnia przekazanie w r. 1932 lotniska Sadków do dyspozycji Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa Nr 1 w Dęblinie.
(TO-RT)
Źródło:42blsz.wp.mil.pl