40-latek został skazany m. in. za porażenie prądem własnego syna. Pobyt w areszcie niczego go nie nauczył. Po wyjściu znów zaczął stosować przemoc wobec najbliższych.
Agata wychowuje wnuka od momentu jego narodzin. Chłopiec ma zdiagnozowany autyzm i potrzebuje specjalnej opieki i warunków. Niestety, od lat obydwoje przechodzą przez horror, który zgotował im syn Agaty i ojciec chłopca. 40-latek nie pracuje, nie łoży na utrzymanie syna i znęca się nad nimi.
Przemoc psychiczna i fizyczna przybiera dramatyczne wymiary. Mężczyzna, po spożyciu alkoholu i środków odurzających, wszczyna awantury. Nie tylko krzyczy na dziecko, ubliża i wyzywa, ale też popycha, bije, a nawet poraził go prądem, co spowodowało obrażenia ciała. Za ten czyn został skazany i spędził długi czas w zakładzie karnym. Jednak po wyjściu z niego i powrocie do wspólnego miejsca zamieszkania wrócił do stosowania przemocy wobec swojej rodziny.
Agata zgłosiła się wówczas do Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu z prośbą o pomoc dla siebie i swojego wnuka. Tu zajęli się nimi od razu specjaliści.
– Beneficjentka Ośrodka i jej wnuk otrzymali pomoc prawną. Po spotkaniu z prawnikiem pokrzywdzona przestępstwem zgłosiła służbom przemoc stosowaną przez syna wobec wnuka. Wówczas mężczyzna został ponownie umieszczony w zakładzie karnym. Dodatkowo kobieta złożyła do sądu wniosek o zabezpieczenie swojego wnuka i ustanowienie jej rodziną zastępczą – informują nas pracownicy Ośrodka.
W tej chwili trwają rozstrzygnięcia w obydwu sprawach. Najprawdopodobniej sprawca przemocy znów spędzi w zakładzie karnym długie miesiące. Aga i jej wnuk otrzymali również w ośrodku pomoc psychologa, a także wsparcie materialne. Pozostaną pod opieką placówki tak długo, jak to będzie konieczne.
Pomoc pokrzywdzonym
Każda ofiara przemocy, a także innych przestępstw, może liczyć na kompleksowe wsparcie w Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Uzyska tam m.in. pomoc prawną, materialną i pomoc psychologiczną.
Radomski Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Mireckiego 3/3, kontakt pod numerem telefonu 530 851 852. Pomoc mogą otrzymać ofiary przestępstw, ich najbliżsi, świadkowie, a także pokrzywdzeni w wyniku zbrojnej agresji na Ukrainie.
W regionie radomskim funkcjonują ponadto Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Grójcu, Kozienicach, Przysusze, Szydłowcu, Lipsku i Zwoleniu. W celu otrzymania pomocy można kontaktować się z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub poprzez adres e-mail: [email protected]. Infolinia jest dostępna całodobowo, także w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim.
Więcej szczegółowych informacji na temat wsparcia znajduje się m.in. w artykule poniżej:
Radom / Region radomski: Kompleksowa pomoc w trudnych sytuacjach
Pełna lista wszystkich miejsc, w których można otrzymać pomoc dostępna jest tutaj (link).
(Dane personalne osoby korzystającej ze wsparcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostały zmienione).