Egzaminem z języka polskiego rozpoczęły się dziś matury.
– Przystąpi do nich około 271 tysięcy. Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 20 maja. Ustną zaplanowano w terminie 19-21 maja. Obydwie odbywają się w ścisłym reżimie sanitarnym – mówi Małgorzata Kucharczyk z Ministerstwa Edukacji Narodowej.
W tym roku maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym – z polskiego, matematyki oraz języka nowożytnego. Natomiast nie ma obowiązkowych egzaminów ustnych. Egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się od 1 do 16 czerwca 2021 r, zaś na poprawki wyznaczono dzień 24 sierpnia 2021 r. Wyniki ogłoszone zostaną 5 lipca 2021 r., a dla osób poprawiających w sierpniu – 10 września 2021 r.
– Celem matury jest weryfikacja zakresu wiadomości i umiejętności, poznanych w trakcie edukacji szkolnej, W tym roku egzamin będzie uważany za zdany, gdy uczeń osiągnie co najmniej 30 proc. punktów ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych – informuje Kucharczyk.
Maturzysta kwestionujący uzyskaną przez siebie ocenę może się odwoływać. Procedura jest kilkustopniowa.
– Przystąpienie do matury nie jest dla absolwentów szkół średnich obowiązkowe. Niemniej zastępuje ona egzaminy wstępne na uczelnie wyższe, dyskontujące w procesie rekrutacji rezultaty z poszczególnych przedmiotów maturalnych, zdawanych przeważnie na poziomie rozszerzonym – dodaje Kucharczyk
(TO-RT)