Radom debiutuje w walce o tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce. W sumie udział w tym wydarzeniu bierze w niej aż 56 miast.
Organizatorzy zmagań do rywalizacji zapraszają już po raz czwarty. Jazda na rowerze to nie tylko tańsza i zdrowsza forma poruszania się po miastach, ale także bardzo dobry sposób spędzania czasu wolnego. Ten pożyteczny sposób aktywności zyskuje na popularności.
– „Włączcie więc bezpłatną aplikację Aktywne Miasta, wybierzcie swoją drużynę i kręćcie kilometry dla siebie i dla swoich miast” – zachęcają organizatorzy.
Przez 30 czerwcowych dni, 56 miast: Biała Podlaska, Białystok, Bielsko – Biała, Chełm, Chorzów, Elbląg, Ełk, Głogów, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Inowrocław, Jastrzębie Zdrój, Kędzierzyn – Koźle, Kielce, Kołobrzeg, Koszalin, Krosno, Legnica, Leszno, Łomża, Metropolia Bydgoszcz, Mysłowice, Nowy Sącz, Ostrołęka, Ostrowiec Świętokrzyski, Piła, Piotrków Trybunalski, Piekary Śląskie, Płock, Poznań, Pruszków, Przemyśl, Puławy, Racibórz, Radom, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sieradz, Skarżysko-Kamienne, Skierniewice, Słupsk, Sopot, Stargard, Starogard Gdański, Suwałki, Świdnica, Tarnów, Toruń, Tychy, Wałbrzych, Włocławek, Zduńska Wola, Zielona Góra, Żory i Żyrardów wraz ze swoimi mieszkańcami walczą o tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce. Rowerowa Stolica Polski jest organizowana przez miasto Bydgoszcz już po raz czwarty. W tym roku możemy mówić o kolejnej rekordowej liczbie samorządów, które przystąpiły do tego projektu.
Jak uczestniczyć w rowerowej rywalizacji?
W pierwszych godzinach do rywalizacji przystąpiło już prawie 150 radomian. Do udziału w przedsięwzięciu zachęca Bractwo Rowerowe i MOSiR Radom
Aby wziąć udział w zabawie wystarczą dwa przedmioty: rower i smartfon. W tym drugim instalujemy darmową aplikację Aktywne Miasta, w której dołączamy do rywalizacji „Rowerowa Stolica Polski – czerwiec 2022”. Następnie wybieramy drużynę, dla której będziemy zbierać przejechane kilometry – radomianie i mieszkańcy naszego regionu wybierają Radom. Aby jeszcze lepiej motywować się do wsiadania na nasz jednoślad przygotowano podgrupy – są to zakłady pracy, osiedla, szkoły i inne. Pozwala to zintegrować się w gronie znajomych i walczyć o puchar wspólnymi siłami.
Zróżnicowane nagrody
Ale rywalizacja to nie tylko puchar widniejący w gablocie urzędów miast, ale także szansa na nowe stacje naprawy rowerów dla najlepszych trzech miast. Ponadto można otrzymać wyróżnienia indywidualne: vouchery w wysokości 1, 1,5 i 2 tys. zł do centrumrowerowe.pl oraz zestawy kosmetyków od Fale Loki Koki. Zagrzewać uczestników do walki o nagrody będzie ambasador tegorocznej edycji RSP – polski kolarz szosowy Marek Leśniewski – olimpijczyk, multimedalista i propagator aktywnego trybu życia.
Aby w RSP każde z miast miało równe szanse, stosowany jest specjalny przelicznik przejechanych kilometrów w stosunku do liczby mieszkańców. Dzięki temu każde z miast zarówno te duże jak Metropolia Bydgoszcz, Poznań, czy Białystok walczą na równi z mniejszymi miastami.
Źródło: www.mosir.radom.pl