Zmarłą w wieku 91 lat aktorkę pamiętamy przede wszystkim z roli w pierwszej polskiej telenoweli „W labiryncie”.
– „Z wielkim smutkiem żegnamy Eugenię Herman, aktorkę teatralną, telewizyjną, filmową i radiową, absolwentkę PWST w Łodzi, aktorkę łódzkiego Teatru Nowego, Teatru Polskiego w Warszawie, a gościnnie Narodowego. Wykładowczynię na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi, w Studiu Aktorskim przy Teatrze Żydowskim oraz w Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie” – napisano na profilu facebookowym Związku Artystów Scen Polskich.
Zagrała dziesiątki ról w na scenie i przed kamerą. W kinie debiutowała w 1956 roku w adaptacji powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza „Kariera Nikodema Dyzmy” wyreżyserowanej przez Jana Rybkowskiego pt. „Nikodem Dyzma” Ponadto pamiętamy ją z również z takich filmów jak: „Bilans kwartalny” i „Dotknięcie ręki” Krzysztofa Zanussiego, „Życie wewnętrzne”, „Ajlawju” oraz „Nic śmiesznego” Marka Koterskiego czy „Cudzoziemka” Ryszarda Bera – ekranizacji prozy Marii Kuncewiczowej pod tym samym tytułem.
Chętnie i często występowała w serialach. Między innymi: „Królowa Bona” Janusza Majewskiego, „Matki, żony i kochanki” Juliusza Machulskiego, a także „Jest jak jest”, „Plecak pełen przygód”, „Miasteczko”, „Ranczo”, „Samo życie” i „Egzamin z życia”.
Artystka była wyróżniona Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Ostatnie 6 lat życie spędziła w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w podstołecznym Skolimowie.
(TO-RT)
Źródło: zasp.pl