W tym roku Radomskie Centrum Onkologii wykonało już kilkanaście kwalifikacji psychoonkologicznych do tego zabiegu. To niewiele więcej, niż przez cały poprzedni rok.
Profilaktyczna mastektomia to zabieg, o którym mówi się ostatnio coraz więcej. W 2013 roku poddała się mu Angelina Jolie, a ostatnio Paulina Młynarska, dziennikarka mieszkająca obecnie za granicą. Gdy Młynarska opowiedziała na początku marca o swojej decyzji i przebytym zabiegu, media podjęły temat z zapałem. I dobrze, bo dzięki temu w całej Polsce wzrosła świadomość tego, że zabieg, wykonywany w przypadku podejrzenia możliwości zachorowania na nowotwór, niejednokrotnie ratuje życie.
Ważna profilaktyka
Ostatnio na ten temat kilkukrotnie wypowiadał się prof. Zoran Stojcew, dyrektor medyczny Radomskiego Centrum Onkologii. Podkreślał, że podnoszenie świadomości kobiet w zakresie profilaktyki raka piersi jest bardzo ważne, bo wiele z nich w ogóle nie ma wiedzy na ten temat. A faktem jest, że jeżeli kobiety w rodzinie pacjentki chorowały na nowotwór piersi lub jajnika to taka osoba, niezależnie od wieku, kwalifikuje się do zabiegu. Najpierw jednak musi być przeprowadzone badanie mutacji genów BRCA1 lub BRCA2. Jeżeli pacjentka odziedziczyła uszkodzone geny, istnieją duże szanse, że u niej choroba także się rozwinie. Wówczas lekarz, wraz z psychoonkolgiem rozmawiają z pacjentką o zabiegu profilaktycznej mastektomii.
Więcej świadomych kobiet
Katarzyna Binkiewicz jest psychoonkologiem w Radomskim Centrum Onkologii. Wraz z prof. Stojcevem przeprowadza właśnie kwalifikacje do takich zabiegów. W mediach społecznościowych zamieściła wczoraj obszerny wpis, w którym m.in. informuje, że coraz więcej kobiet zgłasza się na badania jest kwalifikowana do zabiegu.
„Profesor mówi, że ilość wykonywanych przez Niego profilaktycznych mastektomii z jednoczasową rekonstrukcją z roku na rok rośnie.
I wtedy zdałam sobie sprawę, że faktycznie, od początku tego roku, wykonałam już kilkanaście kwalifikacji do takich właśnie zabiegów. Dla porównania w zeszłym roku (całym roku) wykonałam ich niewiele więcej niż przez 3 miesiące tego roku (a to dopiero marzec!).”
Badanie psychoonkologiczne
Psychoonkolog podkreśla, że coraz częściej kobiety decydują się na badania genetyczne, bo wzrasta świadomość profilaktyki. Dodaje również więcej informacji o badaniu psychoonkologicznym:
„Każda pacjentka decydująca się na taki zabieg, musi przejść także kwalifikacje i badanie psychoonkologiczne. Ma ono na celu przede wszystkim ocenę stanu psychicznego pacjentki, zbadanie jej motywacji, określenie oczekiwań, a także ocenę czy decyzja została podjęta samodzielnie i świadomie, a chora zna i rozumie konsekwencje zabiegu.”
Pacjentki, która trafiają do Radomskiego Centrum Onkologii, mają dostęp do badań obrazowych, opieki lekarza specjalisty chirurga onkologa, a także psychoonkologa. Dodatkowo, każda z pań może skorzystać z porady fizjoterapeuty, który pomoże przygotować się do zabiegu i dobierze odpowiedni gorset pooperacyjny.
„Profilaktyka to życie. Profilaktyka to szansa. Cieszę się, że mówimy o niej coraz więcej, że świadomość wzrasta, a medycyna cały czas się rozwija.” – kończy swój wpis Katarzyna Binkiewicz.
Źródło: Katarzyna Binkiewicz / Facebook