Zakończono gruntowny remont zabytkowej kamienicy Rynek 12/Wałowa 22 w Radomiu.
Spółka Rewitalizacja otrzymała na remont zabytkowego budynku dofinansowanie w kwocie 2,8 mln złotych. Środki pochodziły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.
– „Oddając do użytku wyremontowaną kamienicę kończymy pewien etap rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego. Wcześniej został odnowiony ratusz i kamienica Deskurów. Tym samym wszystkie należące do miasta obiekty w Rynku są już wyremontowane. Mam nadzieję, że będzie to zachęta dla prywatnych właścicieli, by zainwestowali w tej części miasta. Została oczywiście jeszcze płyta Rynku, ale na to też są pomysły i będziemy starać się pozyskać na ten cel fundusze z zewnątrz” – mówi wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński.
Kamienica Rynek 12 pochodzi z 1824 roku. Zakres prac remontowych obejmował m.in. wzmocnienie fundamentów, wymianę stropów, montaż nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i wentylacyjnej. Ponadto wymieniono okna i drzwi, wykonano nowe balkony, przebudowano klatki schodowe. Naprawiono również tynki i obróbki blacharskie, zmieniono układ funkcjonalny pomieszczeń mieszkalnych, zamontowano windę dla osób niepełnosprawnych oraz odtworzono gzymsy i detale architektoniczne. W kamienicy zainstalowano centralne ogrzewanie, a cały budynek podłączono do sieci miejskiej. Jednocześnie zostały zabezpieczone ściany fundamentowe i piwnice kamienicy przy ul. Wałowej 22.
Inwestycja kosztowała łącznie ponad 5,6 mln złotych. W wyremontowanej kamienicy znajduje się 14 mieszkań oraz lokal użytkowy na parterze. Wszystkie są przeznaczone na wynajem.
Źródło: www.radom.pl