Spacer po muzeum bez wychodzenia z domu? To możliwe! W ten sposób można już zwiedzać Muzeum Wsi Radomskiej, a niebawem także Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Projekt pt. „Wirtualny Spacer” został zrealizowany dzięki władzom Mazowsza. 26 instytucji kultury i sztuki z województwa mazowieckiego jest właśnie przenoszonych do wirtualnej przestrzeni. To największe tego typu przedsięwzięcie w kraju, którego koszt opiewa na 10,6 mln. zł. W sfinansowaniu zadania pomogły środki z UE.
– Mazowieckie muzea idą z duchem czasu. Dzięki wirtualnemu zwiedzaniu każdy użytkownik internetu może poznać bliżej ich bogate zbiory. Mamy także nadzieję, że wirtualne wizyty będą dodatkowo zachęcać do odwiedzin w świecie rzeczywistym – podkreślał wicemarszałek Rafał Rajkowski.
W Muzeum in. Jacka Malczewskiego odbyła się niedawno konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano wirtualne zwiedzanie. Aby to zrobić, potrzebne będą gogle VR. Łatwa nawigacja pozwoli na spacer przez pomieszczenia Muzeum. Po najechaniu kursorem na eksponat, który nas zainteresuje, wyświetlą się informacje na jego temat.
Digitalizacja zbiorów
Proces digitalizacji zbiorów muzealnych mazowieckich placówek to ważne przedsięwzięcie , z którego wynikają duże korzyści dla muzeów. Dzięki kompleksowego zarchiwizowaniu zasobów, będą one mogły być prezentowane na arenie międzynarodowej, bez konieczności przewożenia ich poza granice miast czy kraju. Szkoły będą mogły podczas lekcji wykorzystywać wirtualne spacery do zwiedzania miast, prowadzenia lekcji historii czy przyrody. Wszystkie zdigitalizowane zbiory mazowieckich instytucji kultury docelowo znajdą się na jednej platformie.
Muzeum Wsi Radomskiej można już zwiedzać tutaj (link). Warto śledzić strony placówek, bo kolejne wirtualne spacery będą dostępne na nich niebawem.
Projekt E-kultura
Jak informuje mazovia.pl, projekt Regionalna Platforma Informacyjna – Kultura na Mazowszu realizowany jest w ramach RPO WM 2014-2020.
„Jego celem jest publikacja zestandaryzowanych usług elektronicznych na jednej wspólnej regionalnej platformie. Wdrożone systemy back-office z jednej strony zapewnią ustandaryzowanie działań w zakresie e-usług instytucji kultury, a z drugiej ułatwią, usprawnią i zautomatyzują dostęp do oferowanych wydarzeń kulturalnych, zapewnią wymianę danych między instytucjami oraz standaryzację usług elektronicznych”.
Monopol Mazowiecki
Podczas konferencji została również zaprezentowana gra Monopoly „Mazowsze”. To mazowiecka edycja gry, która zachęca do poznawania najciekawszych zakątków naszego regionu. Gratka dla fanów planszówek – podczas rozgrywki można stać się właścicielem m.in. Radomia, Kozienickiego Parku Krajobrazowego czy Kolei Mazowieckich.
Źródła: mazovia.pl, muzeum.edu.pl, muzeum-radom.pl, FB.