Reaguj na zagrożenia w swojej okolicy i zgłaszaj je przez aplikację. Krajowa Mapa Zagrożeń i Bezpieczeństwa rośnie w siłę dzięki obywatelom.
Jednym z celów pracy policjantów jest poznanie oczekiwań obywateli w zakresie dostrzeganych zagrożeń i ich eliminowanie. Jeżeli zauważasz w swojej okolicy coś niebezpiecznego, w każdej chwili możesz anonimowo zgłosić ten fakt przez aplikację. KMZB to Krajowa Mapa Zagrożeń i Bezpieczeństwa, dzięki której inni mieszkańcy rejonu będą mogli czuć się bezpieczniej.
Szybka reakcja
Aplikacja KMZB funkcjonuje w Polsce od 4 lat. Jest bezpłatna i intuicyjna. Sprawdza się jako komunikator między policją a społeczeństwem. Ponadto KMZB wykorzystuje dane ze statystyk i badania opinii publicznej.
“Analizując funkcjonowanie KMZB na terenie garnizonu mazowieckiego wynika, iż mieszkańcy chętnie z niej korzystają nanosząc na mapę nowo występujące zagrożenia, które następnie są bezzwłocznie weryfikowane przez funkcjonariuszy Policji. To właśnie m.in. policjanci służby prewencyjnej (dzielnicowi, policjanci komórek patrolowo-interwencyjnych ,ruchu drogowego), którzy na co dzień mają najczęstszy kontakt z ludźmi, kształtują poczucie bezpieczeństwa i społeczną ocenę działań Policji.” – czytamy w komunikacie KWP w Radomiu.
Za pośrednictwem KMZB, oprócz ujawnianych wykroczeń, można też zgłaszać zauważone zagrożenia, mające znamiona przestępstwa. Wówczas do ich weryfikacji angażowani są policjanci pionu kryminalnego, którzy to sprawdzają, np. z kategorii „używanie środków odurzających”, a następnie podejmują odpowiednie działania w celu całkowitego wyeliminowania tego typu przestępczych zachowań.
Prawie 100 tys. zgłoszeń
Od początku funkcjonowania KMZB na terenie garnizonu mazowieckiego policjanci odnotowali ponad 90 700 zgłoszeń. Do najczęściej zaznaczanych zagrożeń należą: przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych i nieprawidłowe parkowanie. Ale raportowane są również inne zagrożenia, które można wybrać z dostępnych kategorii zgłoszeń. Każde jest poddawane weryfikacji przez policjantów, a kiedy zostaje potwierdzone – funkcjonariusze podejmują odpowiednie czynności celem pociągnięcia do odpowiedzialności prawnej.
Jeśli widzisz, że w twojej okolicy dzieje się coś niepokojącego zareaguj i zgłoś to na mapie: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html.
W przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji, należy korzystać z numeru alarmowego 112.
Źródło: komunikat WP KWP zs. w Radomiu.