Niskie temperatury w ostatnich dniach stanowiły śmiertelne zagrożenie, szczególnie dla bezdomnych. Dzięki niedawnej szybkiej interwencji Straży Miejskiej w Radomiu prawdopodobnie uratowano życie jednej z takich osób.
W poniedziałek 18.01 wieczorem dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu otrzymał anonimowe zgłoszenie, że w głębi podwórka posesji, u zbiegu ulic Słowackiego i Średniej, może przebywać osoba bezdomna. Przybyli na miejsce funkcjonariusze potwierdzili zgłoszenie. Na podwórku, we wraku samochodu, zauważono leżącego, około 60-letniego mężczyznę. Wyglądał na bardzo wyziębionego, a po otworzeniu drzwi auta przez strażników, dosłownie z niego wypadł. Funkcjonariusze nie wyczuwali od niego woni alkoholu, był on bardzo osłabiony, wychłodzony, mało ruchliwy. Ponadto kontakt z nim był bardzo utrudniony, gdyż nie był już w stanie odpowiadać na pytania. Bezdomnego okryto kocami, a następnie załoga ratownictwa medycznego zabrała go do szpitala na ul. Aleksandrowicza.
Apel o pomoc
Straż Miejska w Radomiu apeluje o reakcję w przypadku zauważenia osób mogących znajdować się w stanach zagrożenia zdrowia i życia. Można zadzwonić pod bezpłatny numer telefonu 986 lub na bezpłatny numer 112 – centrum powiadamiania ratunkowego. Obok straży miejskiej, działania na rzecz ochrony osób bezdomnych przed wychłodzeniem podejmują również inne służby publiczne. Są to w szczególności policjanci działający we współpracy z Państwową Strażą Pożarną i pracownikami pomocy społecznej.
O zaangażowanie samorządów na Mazowszu, aby w okresie jesienno-zimowym zwracały szczególną uwagę na potrzeby osób bezdomnych, zagrożonych bezdomnością oraz samotnych starszych osób, zaapelował z kolei wojewoda mazowiecki. Mazowiecki Urząd Wojewódzki przypomina, że istnieje całodobowa infolinia Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Pod bezpłatnym numerem 987 można uzyskać informacje o różnych formach pomocy dla osób bezdomnych – jadłodajniach, schroniskach, noclegowniach. Mazowiecki Urząd Wojewódzki przypomina, że zgodnie z prawem, udzielenie schronienia osobom bezdomnym jest zadaniem własnym gminy i ma charakter obowiązkowy. Ponadto, gmina jest zobowiązana do zabezpieczenia miejsc, w których ta pomoc będzie zapewniana.
W okresie zimowym, a zwłaszcza w mroźne dni należy zwracać uwagę na osoby starsze, samotne, niepełnosprawne i bezdomne, przybywające w miejscach zagrażających ich zdrowiu i życiu.
Źródło: www.gov.pl/web/uw-mazowiecki, strazmiejska.radom.pl