27 września corocznie obchodzony jest Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji w wielu miastach Polski odbyły się w środę uroczystości. Historyczną datę upamiętniono również w Radomiu.
W okupowanej Warszawie 27 września 1939 r. gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów Wojska Polskiego Służbę Zwycięstwu Polski. Byłą to konspiracyjna organizacja wojskowa, której celem była kontynuacja walki przeciwko obu okupantom. W grudniu 1939 r. instytucja została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a w lutym 1942 w Armię Krajową. Polskie Państwo Podziemne nie tylko prowadziło i planowało działania zbrojne, ale także organizowało m.in. tajne nauczanie, sądownictwo, działalność propagandową i wywiadowczą. Dzień utworzenia w czasach wojennych tajnych struktur państwa polskiego jest corocznym świętem, obchodzonym na mocy uchwały Sejmu z 11 września 1998 r.
W środę Dzień Polskiego Państwa Podziemnego upamiętniono również w Radomiu. Z tej okazji naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu – Danuta Pawlik wraz z delegacjami złożyli kwiaty i oddali hołd polskim bohaterom pod pomnikiem Armii Krajowej w Radomiu.
Warto dodać, że 27 września 1939 r. powołano również Szare Szeregi. Stanowiły one kryptonim konspiracyjny Związku Harcerstwa Polskiego podczas II wojny światowej. Współpracowały z Delegaturą Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Kraj oraz Komendą Główną Armii Krajowej. Szare Szeregi były najliczniejszą młodzieżową organizacją konspiracyjną. W połowie 1944 r. liczyły ponad 15 tysięcy członków, w tym 7 tysięcy harcerek. Formację rozwiązano 17 stycznia 1945 r.