Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu w kompleksowy sposób pomaga wszystkim, którzy tego potrzebują. Wsparcie dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej jest szczególnie ważne.
Jednym z przykładów wsparcia udzielonego przez Ośrodek w Radomiu jest historia 40-letniej Małgorzaty. Kobieta zgłosiła się do Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu z prośbą o pomoc dla siebie i swoich dzieci.
Uwolniona od przemocy
Małgorzata szukała wsparcia. Od lat była ofiarą znęcania się fizycznego, psychicznego i ekonomicznego. Przemoc wobec niej stosował przez lata uzależniony od alkoholu mąż. Mężczyzna wszczynał w domu awantury w obecności dzieci. Ze względu na najmłodszych członków swojej rodziny, Małgorzata wyprowadziła się z domu i wynajęła mieszkanie. Cały ciężar utrzymania siebie i dzieci spoczął na jej barkach.
W Ośrodku Małgorzata uzyskała pomoc prawną, dzięki której udało się uzyskać nakaz opuszczenia lokalu przez męża, przyznanie alimentów na dzieci i sporządzenie pozwu rozwodowego. Ważnym elementem wsparcia była pomoc psychologiczna. Dzięki temu kobieta uwierzyła w siebie i w swoje możliwości, co sprawiło, że jest w stanie poradzić sobie z problemami dnia codziennego. Małgorzata z dziećmi otrzymała też pomoc materialną – dopłaty do czynszu, paczki żywnościowe i ze środkami czystości. Poszkodowani w dalszym ciągu korzystają z pomocy otrzymanej w Ośrodku.
Wsparcie ofiary pobicia
Po pomoc do Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu zgłosił się również 35-letni Adam. Jego przeżycia były wyjątkowo traumatyczne. Mężczyznę zaatakowali i pobili nieznani sprawcy. W efekcie napaści Adam miał złamaną kość potyliczną głowy. W trakcie rekonwalescencji zgłosił się do radomskiego ośrodka. Tu otrzymał bardzo ważną dla niego pomoc – psychologiczną i prawną, z których nadal korzysta. Pomoc prawna dotyczy toczącego się postępowania w sprawie pobicia. Prawnicy ośrodka sporządzili również wniosek o zadośćuczynienie w związku z wyrządzonymi krzywdami.
Jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem? Uzyskaj wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości!
Każda z osób poszkodowana w związku z przemocą i przestępstwem, a także jej najbliżsi i świadkowie, mogą uzyskać wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości. W całej Polsce działa 365 punktów, które gwarantują bezpłatną pomoc m.in. prawną, psychologiczną, medyczną, materialną. Pomoc najszybciej otrzymamy poprzez kontakt z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub adres e-mail: [email protected]. Można również telefonować do wybranego przez siebie ośrodka. Najbliższy punkt pomocy znajdziesz tutaj: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/.

Oprac. Redakcja Radomskie.Info
/dane personalne osób korzystających ze wsparcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym w Radomiu zostały zmienione/