„Laptop za jeden uśmiech” – to nazwa akcji organizowanej przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP oddział w Radomiu. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEM. Celem tej inicjatywy jest zapewnienie narzędzi do bezpiecznej nauki zdalnej. Akcję może wesprzeć każdy z nas.
Organizacja przedsięwzięcia wynika z bieżącej sytuacji i potrzeb. W pandemicznej rzeczywistości wielu młodych ludzi nie ma dostępu do komputera w domu, nie mówiąc już o sprzęcie do własnej dyspozycji. Do tego pojawiają się informacje, że dzieci uczestniczą w nauczaniu zdalnym w nieprzystosowanych do tego warunkach, czy też np. przy użyciu smartfona. Szczególnie takie problemy dotyczą rodzin wielodzietnych, gdzie kilkoro dzieci ma lekcje online równocześnie.
Organizatorzy akcji „Laptop za jeden uśmiech” z jednej strony chcąc pomóc w zrównaniu szans uczniów, a z drugiej w zachowaniu bezpieczeństwa nauki. Plan ten można osiągnąć przez dotarcie ze sprzętem do możliwie największej liczby potrzebujących uczniów. W tym celu najpierw pozyskano informacje od szkół o zapotrzebowaniu ilościowym na sprzęt komputerowy. Następnie stowarzyszenia uczestniczące w przedsięwzięciu, przy wykorzystaniu zasobów własnych, a także wsparciu osób prywatnych i przedsiębiorców, przekazują pozyskany sprzęt. Urządzenia wręczane są uczniom za pośrednictwem dyrektorów szkół.
Pomóc mogą zarówno firmy, jak i osoby fizyczne
Akcję może wesprzeć każdy z nas. W jaki sposób? Przede wszystkim przez przekazanie niepotrzebnego w domu lub firmie sprzętu, mogącego wspomóc naukę zdalną. Warto podkreślić, że chodzi nie tylko o laptopy, ale i inne urządzenia do nauki online. Są to m.in. komputery stacjonarne czy routery. Do akcji mogą się dołączyć również firmy, które przykładowo, w ramach prowadzonej polityki CSR, będą chciały ufundować sprzęt komputerowy. Pomóc można także w inny sposób. Organizatorzy proszą, aby opowiedzieć o ich inicjatywie w gronie znajomych i bliskich. Warto też udostępnić informację o akcji na swoim Facebooku.
Organizatorzy poszukują również wolontariuszy oraz informatyków i kierowców. Osoby takie mogą pomóc chociażby przez ocenę techniczną czy też odbiór sprzętu. Warto wspomnieć, że w inicjatywę zaangażowało się już środowisko akademickie. Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu włączył się w organizację cyklu warsztatów online „Bezpieczne i zdrowe miejsce nauki zdalnej”.
Źródło: razem.radom.pl