Choć za popełnione wobec najbliższych przestępstwo Adam spędził wiele miesięcy za kratkami, to po powrocie do domu jego ataki, groźby i agresja nasiliły się.
Hanna jest drobną, 47-letnią kobietą. Od urodzenia mieszka w Radomiu. Tu też wyszła za mąż i urodziła dwóch synów, którzy są już młodymi mężczyznami. Jednak, przez chorobę alkoholową męża i przemoc, której się dopuszcza od wielu lat, Hanna żyje w ciągłym stresie. Adam po spożyciu alkoholu wszczyna awantury, krytykuje, wyzywa, grozi pozbawieniem życia i spaleniem dobytku, a nawet stosuje przemoc fizyczną: szarpie, popycha. To codziennie musiała znosić Hanna aż do momentu, gdy jej mąż trafił do zakładu karnego za popełnione przestępstwa wobec najbliższych.
Niestety, po odbytym wyroku mężczyzna wrócił do domu i zaatakował ze zdwojoną siłą. Hanna i jej synowie byli już na skraju wyczerpania psychicznego. Jego zachowania stały się na tyle nieobliczalne, że obawiali się o swoje życie i zdrowie. W poczuciu bezradności zgłosili się z prośbą o pomoc do Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu.
Tu spotkali się z prawnikiem, który w ramach bezpłatnego wsparcia m. in. sporządził zawiadomienia do odpowiednich organów i pomógł wszcząć procedury karne wobec sprawcy przemocy. W oparciu o te aktywności udało się wymusić na sprawcy przemocy podjęcie ważnej decyzji o zmianie swoich zachowań. Podpisana została z nim umowa mediacyjna, dzięki której jest szansa na realną poprawę warunków życia rodziny.
Ponadto, w związku ze złym stanem psychicznym Hanny i jej synów, otrzymali oni wsparcie psychologa. Terapia pomoże odzyskać rodzinie stabilność emocjonalną, co jest ogromnie ważne w tej sytuacji. Dodatkowo beneficjentów objęto też pomocą materialną, gdyż Adam nie dokłada się do utrzymania mieszkania, mimo, iż pracuje. To również ma się zmienić w najbliższym czasie, zgodnie z jego deklaracjami.
Pracownicy Ośrodka będą monitować sytuację rodziny i udzielać pomocy prawnej, psychologicznej i materialnej do momentu, do którego będzie to niezbędne.
Pomoc pokrzywdzonym
Każda ofiara przemocy, a także innych przestępstw, może liczyć na kompleksowe wsparcie w Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Uzyska tam m.in. pomoc prawną, materialną i pomoc psychologiczną.
Radomski Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Mireckiego 3/3, kontakt pod numerem telefonu 530 851 852. Pomoc mogą otrzymać ofiary przestępstw, ich najbliżsi, świadkowie, a także pokrzywdzeni w wyniku zbrojnej agresji na Ukrainie.
W regionie radomskim funkcjonują ponadto Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Grójcu, Kozienicach, Przysusze, Szydłowcu, Lipsku i Zwoleniu. W celu otrzymania pomocy można kontaktować się z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub poprzez adres e-mail: [email protected]. Infolinia jest dostępna całodobowo, także w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim.
Więcej szczegółowych informacji na temat wsparcia znajduje się m.in. w artykule poniżej:
Radom / Region radomski: Kompleksowa pomoc w trudnych sytuacjach
Pełna lista wszystkich miejsc, w których można otrzymać pomoc dostępna jest tutaj (link).
(Dane personalne osoby korzystającej ze wsparcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostały zmienione).